Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    10/7/2022 - Ogilvie Raceway

    10/7/2022 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Fall Classic Presented by FYE Motorsports

    Pits open: 3:00pm
    Draw Cut Off & Drivers meeting: 6:15pm
    Racing Begins: 7:00pm

    Order of Events
    Heats
    Street Stocks (10 Laps)
    Midwest Modifieds (10 Laps)
    Late Models (10 Laps)
    Modifieds (10 Laps)
    Super Stocks (10 Laps)
    Mod Fours (10 Laps)
    Pure Stocks (8 Laps)
    Hornets (8 Laps)

    Classes

    • Modifieds
    • WISSOTA Modifieds46 entries
    • WISSOTA Midwest Mods64 entries
    • WISSOTA Mod Four20 entries
    • WISSOTA Super Stock45 entries
    • WISSOTA Pure Stock13 entries
    • WISSOTA Street Stock36 entries
    • WISSOTA Late Model28 entries
    • WISSOTA Hornet44 entries

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    2 1 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN -1
    3 3 10W Ward Imrie Ward Imrie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
    4 7 12A Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN 3
    5 6 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
    6 5 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI -1
    7 4 2G Brock Gronwold Brock Gronwold Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -3
    8 9 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
    9 8 12 Tony Caissie Tony Caissie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -1
    DNS 10 2D Jonathan Dulas Jonathan Dulas Eagle Bend, MN Eagle Bend, MN -
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 1
    2 1 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -1
    3 5 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
    4 8 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 4
    5 4 36 Danny Bayer Danny Bayer Elrosa, MN Elrosa, MN -1
    6 3 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON -3
    7 6 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -1
    8 7 8 Al Giesbrecht Al Giesbrecht Winkler, MB Winkler, MB -1
    9 DNF 9 22M Davey Mills Davey Mills Bemidji, MN Bemidji, MN -
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 1
    2 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -1
    3 4 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
    4 6 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN 2
    5 5 99K Mark Kangas Mark Kangas Eveleth, MN Eveleth, MN -
    6 8 7J Rick Jacobson Rick Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 2
    7 7 74 Dustin Wahl Dustin Wahl Greenbush, MN Greenbush, MN -
    8 3 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -5
    9 9 97L Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN -
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN -
    2 2 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
    3 6 2 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 3
    4 9 621 Colin Chaschuk Colin Chaschuk Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 5
    5 3 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -2
    6 8 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
    7 7 04JR Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -
    8 5 12W Kent Winkelman Kent Winkelman Maple Grove, MN Maple Grove, MN -3
    9 4 99 Doyle Erickson Doyle Erickson Bagley, MN Bagley, MN -5
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 11X Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
    2 3 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 1
    3 9 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 6
    4 5 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
    5 1 48 Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -4
    6 7 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 1
    7 8 40F John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN 1
    8 6 17 Michael Procopio Michael Procopio Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
    9 2 27 Chris Unrau Chris Unrau Winkler, MB Winkler, MB -7

    WISSOTA Midwest Mods

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 95 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 5
    2 2 85 Jamie Davis Jamie Davis Fort Frances, ON Fort Frances, ON -
    3 3 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
    4 8 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 4
    5 4 H1 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
    6 10 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 4
    7 DNF 1 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -6
    8 DNF 9 13M Cole Mueller Cole Mueller Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
    9 DNF 7 37 Joey Price Joey Price Great Falls, MT Great Falls, MT -2
    DNS 5 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
    2 5 14 Adam Brotherton Adam Brotherton Huron, SD Huron, SD 3
    3 2 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN -1
    4 9 13B Jess Brekke Jess Brekke Devils Lake, ND Devils Lake, ND 5
    5 4 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -1
    6 3 55 Jacob Toepper Jacob Toepper Hugo, MN Hugo, MN -3
    7 8 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 1
    8 6 13C Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -2
    9 7 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -2
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 5 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 3
    3 8 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 5
    4 3 70JR David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    5 1 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -4
    6 6 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -
    7 7 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    8 4 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
    9 9 24T Liz Toepper Liz Toepper Hugo, MN Hugo, MN -
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    2 4 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN 2
    3 9 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Osceola, WI Osceola, WI 6
    4 6 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 2
    5 5 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    6 7 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN 1
    7 DNF 8 2TG Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 1
    8 DNF 2 7A Eric Anderson Eric Anderson Chisholm, MN Chisholm, MN -6
    9 DNF 3 21R Ross Siiter Ross Siiter Esko, MN Esko, MN -6
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 8 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 7
    2 5 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 3
    3 6 28 Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 3
    4 9 74J Josh Christy Josh Christy Maricopa, AZ Maricopa, AZ 5
    5 3 13 Devyn Weleski Devyn Weleski Blackduck, MN Blackduck, MN -2
    6 7 19J Jared Akervik Jared Akervik Superior, WI Superior, WI 1
    7 1 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN -6
    8 DNF 2 BAN1 Casey Kintner Casey Kintner Mountain Iron, MN Mountain Iron, MN -6
    9 DNF 4 13H Kevin Hautala Kevin Hautala Zimmerman, MN Zimmerman, MN -5
    10 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2 Charlie Castle Charlie Castle Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
    2 3 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI 1
    3 5 77X Dylan McCaughan Dylan McCaughan St. Francois Xavier, MB St. Francois Xavier, MB 2
    4 8 16 Garrett Paull Garrett Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON 4
    5 7 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 2
    6 9 10 Mervin Castle III Mervin Castle III Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
    7 DNF 4 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -3
    8 DNF 1 89 Kolby Reed Kolby Reed Kakabeka Falls, ON Kakabeka Falls, ON -7
    9 DNF 6 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -3
    10 Laps

    Heat 7

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 2
    2 4 40 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI 2
    3 9 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 6
    4 1 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI -3
    5 7 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
    6 8 71S Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 2
    7 5 OK Matt Kelley Matt Kelley Columbus, MN Columbus, MN -2
    8 6 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -2
    9 DNF 2 40K Colton Kramer Colton Kramer Pine Island, MN Pine Island, MN -7

    WISSOTA Mod Four

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 1
    2 3 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
    3 5 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 2
    4 8 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 4
    5 4 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
    6 9 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 3
    7 1 99 Blake Erickson Blake Erickson Bagley, MN Bagley, MN -6
    8 7 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    9 DNF 6 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -3
    10 DNF 10 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
    2 3 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 1
    3 1 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -2
    4 5 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 1
    5 8 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI 3
    6 6 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -
    7 9 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN 2
    8 7 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
    9 DNF 4 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -5
    DNS 10 07 Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
    All transfer

    WISSOTA Super Stock

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 3
    2 8 2C Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 6
    3 6 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN 3
    4 7 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 3
    5 9 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 4
    6 3 81 Riley Groshong Riley Groshong Ironton, MN Ironton, MN -3
    7 2 62G Kenny Barber Kenny Barber Starbuck, MN Starbuck, MN -5
    8 DNF 5 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -3
    9 DNF 1 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -8
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    2 8 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN 6
    3 4 5 Jason Havel Jason Havel Rice Lake, WI Rice Lake, WI 1
    4 3 69 John Adams John Adams St. Croix Falls, WI St. Croix Falls, WI -1
    5 5 24 Chuck Metzger Chuck Metzger Princeton, MN Princeton, MN -
    6 6 51 Jeremiah Passow Jeremiah Passow Foreston, MN Foreston, MN -
    7 9 81L Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN 2
    8 2 23J Jared Bamberger Jared Bamberger Clayton, WI Clayton, WI -6
    DQ 7 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -
    2 4 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 2
    3 8 19L Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 5
    4 6 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
    5 3 76 Doug Koski Doug Koski Chisholm, MN Chisholm, MN -2
    6 7 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 1
    7 9 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN 2
    8 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
    9 DNF 2 26 Matt Melhouse Matt Melhouse Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN -7
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
    2 8 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 6
    3 5 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 2
    4 9 0 Brandon Duellman Brandon Duellman St. Charles, MN St. Charles, MN 5
    5 4 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    6 3 8K Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN -3
    7 7 11 Kevin Salin Kevin Salin Iron, MN Iron, MN -
    8 6 10 Rich Bishop Rich Bishop Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
    9 2 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -7
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
    2 3 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
    3 9 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
    4 6 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 2
    5 1 19 James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -4
    6 8 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN 2
    7 4 37 Tyler Vanderby Tyler Vanderby St. Paul Park, MN St. Paul Park, MN -3
    8 7 19X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI -1
    9 2 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -7

    WISSOTA Pure Stock

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 57 Austin Carlson Austin Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN 5
    2 3 231 Tom Treviranus Tom Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI 1
    3 1 131 Jessie Treviranus Jessie Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI -2
    4 5 5 Dusty Caspers Dusty Caspers Bagley, MN Bagley, MN 1
    5 7 60 Andrew Milz Andrew Milz Cambridge, MN Cambridge, MN 2
    DQ 2 26 Tyler Kachinske Tyler Kachinske Duluth, MN Duluth, MN -
    DQ 4 23R James Rahn James Rahn Poskin, WI Poskin, WI -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 1 Ryan Olson Ryan Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI 2
    2 6 86J Jake Smith Jake Smith Cohasset, MN Cohasset, MN 4
    3 5 35B Josh Berg Josh Berg Bemidji, MN Bemidji, MN 2
    4 1 62 Aaron Bitker Aaron Bitker Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    5 2 16R Ashley Robinette Ashley Robinette Pine City, MN Pine City, MN -3
    6 DNF 4 39 Deryk Weleski Deryk Weleski Bemidji, MN Bemidji, MN -2
    All transfer

    WISSOTA Street Stock

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 8 69JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 7
    2 1 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN -1
    3 9 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN 6
    4 2 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -2
    5 7 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN 2
    6 4 27 Justis Bjergo Justis Bjergo Champlin, MN Champlin, MN -2
    7 DNF 3 17 Zach Beaulieu Zach Beaulieu Chetek, WI Chetek, WI -4
    8 DNF 6 7 Caiden Engel Caiden Engel Ladysmith, WI Ladysmith, WI -2
    9 DNF 5 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -4
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 24 James Clausen James Clausen Menomonie, WI Menomonie, WI 2
    2 5 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 3
    3 1 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN -2
    4 6 36 Ross Spitzer Ross Spitzer Blooming Prairie, MN Blooming Prairie, MN 2
    5 9 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 4
    6 7 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 1
    7 4 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -3
    8 2 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -6
    9 8 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN -1
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI 5
    2 9 10 Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 7
    3 3 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN -
    4 7 97 Hunter Domagala Hunter Domagala Mandan, ND Mandan, ND 3
    5 4 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -1
    6 5 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    7 1 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -6
    8 8 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -
    9 2 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN -7
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 1
    2 1 67R Weston Ramsrud Weston Ramsrud Bagley, MN Bagley, MN -1
    3 5 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 2
    4 8 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 4
    5 3 12 Kammron Rose Kammron Rose Dorchester, WI Dorchester, WI -2
    6 4 87X Quentin Busitzky Quentin Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -2
    7 9 7Z Nick Emon Nick Emon Rapid City, SD Rapid City, SD 2
    8 DNF 6 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN -2
    DNS 7 92R Courtney Rose Courtney Rose Gordon, WI Gordon, WI -

    WISSOTA Late Model

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 1
    2 3 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 1
    3 5 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 2
    4 6 11X Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 2
    5 1 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -4
    6 4 28 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -2
    7 9 89 Scott Meeds Scott Meeds Shell Lake, WI Shell Lake, WI 2
    8 7 0 Dakota Hubbard Dakota Hubbard Milaca, MN Milaca, MN -1
    9 DNF 8 73 Brandon Englund Brandon Englund Isanti, MN Isanti, MN -1
    10 DNF 10 18L Rob Caho Jr Rob Caho Jr Rush City, MN Rush City, MN -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 2
    2 5 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 3
    3 8 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 5
    4 9 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 5
    5 7 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 2
    6 6 73A Adam Prieve Adam Prieve Litchfield, MN Litchfield, MN -
    7 4 17J Marcus Simonson Marcus Simonson Milltown, WI Milltown, WI -3
    DNS 2 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
    DNS 1 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    2 4 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 2
    3 9 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 6
    4 5 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI 1
    5 6 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
    6 7 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    7 DNF 1 92 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN -6
    8 DNF 3 5G Scott Greer Scott Greer Winnipeg, MB Winnipeg, MB -5
    DQ 8 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -
    All transfer

    WISSOTA Hornet

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 47J Justin Barsness Justin Barsness Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
    2 4 34 Mark Gangl Mark Gangl Bovey, MN Bovey, MN 2
    3 6 113 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN 3
    4 2 28 Josh Rowe Josh Rowe Duluth, MN Duluth, MN -2
    5 9 11 Jesse Turnvall Jesse Turnvall North Branch, MN North Branch, MN 4
    6 1 119 Brandon Backstrom Brandon Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -5
    7 7 8X Adam Throener Adam Throener SWANVILLE, MN SWANVILLE, MN -
    8 DNF 5 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -3
    9 DNF 8 05R Andrew Malinowski Andrew Malinowski Brainerd, MN Brainerd, MN -1
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 1
    2 5 2JR Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 3
    3 3 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -
    4 8 21 Paul George Paul George Princeton, MN Princeton, MN 4
    5 7 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN 2
    6 1 35 Alyssa Nelson Alyssa Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN -5
    7 6 0X Dylan Black Dylan Black Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    8 9 7S Marty Serbus Marty Serbus Kinney, MN Kinney, MN 1
    9 DNF 4 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN -5
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 26H Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
    2 7 13N Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 5
    3 2 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -1
    4 4 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
    5 1 00T Travis Olafson Travis Olafson Wilton, MN Wilton, MN -4
    6 8 AOK John Aderman John Aderman Pease, MN Pease, MN 2
    7 3 19 Josh Backstrom Josh Backstrom Pillager, MN Pillager, MN -4
    8 9 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN 1
    9 6 32J Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -3
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 1
    2 6 2 Mark Lambert Mark Lambert Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
    3 8 41 Ryder Gangl Ryder Gangl Bovey, MN Bovey, MN 5
    4 5 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 1
    5 1 40 Adam Post Adam Post -4
    6 DNF 3 3E Hunter Goulet Hunter Goulet Fargo, ND Fargo, ND -3
    7 DNF 9 13 Brad Howe Brad Howe Pine City, MN Pine City, MN 2
    8 DNF 7 97X Carter Kmett Carter Kmett Rochester, MN Rochester, MN -1
    DQ 4 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -
    8 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 14A A.J. House A.J. House Cloquet, MN Cloquet, MN 1
    2 7 87T Adam VanDerostyne Adam VanDerostyne Canby, MN Canby, MN 5
    3 4 21H Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN 1
    4 5 5X Peyton Edelman Peyton Edelman Solway, MN Solway, MN 1
    5 6 53 Branley Theel Branley Theel Princeton, MN Princeton, MN 1
    6 1 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -5
    7 8 12 Joseph Miller Joseph Miller Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    DQ 3 00 Kole Kampsen Kole Kampsen Belgrade, MN Belgrade, MN -

    Latest Photos

    Latest Videos