Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    10/6/2023 - Ogilvie Raceway

    10/6/2023 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Fall Classic presented by FYE Motorsports

    Friday Night - Heats Only for all Classes

    Draw Open: 2:30pm
    Pits Open: 3:00pm
    Grandstands Open: 5:00pm
    DRAW CUT OFF: 6:15pm
    Drivers Meeting: 6:15pm
    Racing Starts: 7:00pm

    Draw Fees for Classes
    Late Models $100
    Modifieds $50
    Super Stocks $40
    Midwest Modifieds $30
    Street Stocks $25
    Mod Fours $20
    Pure Stocks & Hornets $15

    Order of Events

    Heats (all 8 Laps)
    Street Stocks
    Midwest Modifieds
    Late Models
    Modifieds
    Super Stocks
    Mod Fours
    Pure Stocks
    Hornets

    Classes

    • Modifieds
    • WISSOTA Modifieds40 entries
    • WISSOTA Midwest Mods67 entries
    • WISSOTA Mod Four16 entries
    • WISSOTA Super Stock54 entries
    • WISSOTA Pure Stock17 entries
    • WISSOTA Street Stock41 entries
    • WISSOTA Late Model35 entries
    • WISSOTA Hornet24 entries

    Track Contact

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -
    2 5 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 3
    3 3 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
    4 8 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 4
    5 7 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 2
    6 6 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -
    7 2 24 Tyler English Tyler English Princeton, MN Princeton, MN -5
    8 DNF 4 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -4
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
    2 5 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 3
    3 3 2* Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -
    4 7 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 3
    5 8 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 3
    6 4 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -2
    7 DNF 1 2G Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -6
    8 DNF 2 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN -6
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
    2 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 4
    3 2 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -1
    4 4 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
    5 8 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 3
    6 5 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
    7 7 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
    8 3 8 Dakota Smith Dakota Smith Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
    2 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
    3 5 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
    4 8 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 4
    5 2 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
    6 3 38 Simon Wahlstrom Simon Wahlstrom Mikana, WI Mikana, WI -3
    7 1 13 Cayden Schmeling Cayden Schmeling Watertown, SD Watertown, SD -6
    8 7 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
    8 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 4
    2 3 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
    3 2 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -1
    4 1 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -3
    5 8 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI 3
    6 6 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
    7 7 2 Charlie Castle Charlie Castle Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    DNS 4 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN -

    WISSOTA Midwest Mods

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 1
    2 8 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN 6
    3 4 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN 1
    4 7 13B Jess Brekke Jess Brekke Devils Lake, ND Devils Lake, ND 3
    5 10 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
    6 9 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 3
    7 6 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN -1
    8 3 743 Devon Charpenter Devon Charpenter Motley, MN Motley, MN -5
    9 5 1 Joe Pangrac Joe Pangrac Buhl, MN Buhl, MN -4
    10 1 X Tucker Jacobson Tucker Jacobson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -9
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 2
    2 1 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
    3 2 48 Cole Kelley Cole Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI -1
    4 4 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -
    5 9 16 Garrett Paull Garrett Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON 4
    6 5 32LLL Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -1
    7 7 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -
    8 10 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 2
    9 8 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -1
    10 6 45 Keegan Kough Keegan Kough Proctor, MN Proctor, MN -4
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -
    2 5 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
    3 10 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 7
    4 9 86 Don Smith Don Smith Cohasset, MN Cohasset, MN 5
    5 6 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN 1
    6 2 7A Eric Anderson Eric Anderson Chisholm, MN Chisholm, MN -4
    7 8 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN 1
    8 3 13BB Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -5
    9 DNF 7 198 Zach Augustus Zach Augustus Princeton, MN Princeton, MN -2
    10 DNF 4 18X Connor Drewry Connor Drewry Bemidji, MN Bemidji, MN -6
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 3
    2 3 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN 1
    3 5 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 2
    4 1 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -3
    5 7 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
    6 2 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -4
    7 6 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
    8 10 97X Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN 2
    9 DNF 9 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -
    10 DNF 8 47 Erik Gruhlke Erik Gruhlke Elk River, MN Elk River, MN -2
    8 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -
    2 4 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN 2
    3 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
    4 7 16V Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
    5 8 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI 3
    6 2 33CC Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -4
    7 3 10 Mervin Castle III Mervin Castle III Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -4
    8 9 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI 1
    9 DNF 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -4
    8 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 5
    2 2 14K Shawn Kelley Shawn Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI -
    3 1 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI -2
    4 4 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
    5 7 13 Devyn Weleski Devyn Weleski Blackduck, MN Blackduck, MN 2
    6 8 28T Scott Tofte Scott Tofte Madison, MN Madison, MN 2
    7 5 2DB Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -2
    8 3 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -5
    9 9 2D Jonathan Dulas Jonathan Dulas Eagle Bend, MN Eagle Bend, MN -
    8 Laps

    Heat 7

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
    2 3 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
    3 4 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD 1
    4 5 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 1
    5 7 74J Corey Koenig Corey Koenig Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    6 6 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -
    7 9 44.5 Charles Bistodeau Charles Bistodeau Otsego, MN Otsego, MN 2
    8 DNF 8 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
    DNS 2 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -

    WISSOTA Mod Four

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 5
    2 2 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -
    3 3 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -
    4 7 7 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN 3
    5 4 31J Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -1
    6 8 N28 Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
    7 DNF 5 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -2
    8 DNF 1 14T Rowan Tramm Rowan Tramm Mora, MN Mora, MN -7
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 1
    2 7 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
    3 8 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 5
    4 4 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -
    5 1 92 Nick Seitz Nick Seitz Bemidji, MN Bemidji, MN -4
    6 DNF 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -3
    7 DNF 5 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -2
    8 DNF 6 5JF Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -2
    All transfer

    WISSOTA Super Stock

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 9 0 Brandon Duellman Brandon Duellman St. Charles, MN St. Charles, MN 8
    2 7 19 Tristan LaBarge Tristan LaBarge Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 5
    3 6 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 3
    4 2 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -2
    5 5 43 Kyle Matuska Kyle Matuska Stacy, MN Stacy, MN -
    6 8 71X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI 2
    7 DNF 1 8T Nicholas Schultz Nicholas Schultz Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -6
    8 DNF 4 28 Brandon Englund Brandon Englund Isanti, MN Isanti, MN -4
    9 DNF 3 77 Andy Ladd Andy Ladd Cumberland, WI Cumberland, WI -6
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
    2 6 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 4
    3 4 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN 1
    4 7 14 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
    5 9 71XX Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN 4
    6 3 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -3
    7 8 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI 1
    8 5 T26 Nic Lewis Nic Lewis Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    9 1 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -8
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    2 4 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 2
    3 7 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 4
    4 1 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -3
    5 3 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -2
    6 5 22N Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -1
    7 8 77L Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 1
    8 9 2 Matt Melhouse Matt Melhouse Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN 1
    9 6 11G Riley Groshong Riley Groshong Ironton, MN Ironton, MN -3
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 33C Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
    2 1 21C Patrick Beeksma Patrick Beeksma Ironwood, MI Ironwood, MI -1
    3 5 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI 2
    4 4 44K Joshua Kough Joshua Kough Duluth, MN Duluth, MN -
    5 7 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 2
    6 6 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN -
    7 3 00 Jason Hobbs Jason Hobbs Ham Lake, MN Ham Lake, MN -4
    8 8 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    9 9 11 Kevin Salin Kevin Salin Iron, MN Iron, MN -
    8 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 33 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 3
    2 8 71 Brandon Clemens Brandon Clemens Bloomington, MN Bloomington, MN 6
    3 5 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
    4 3 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    5 9 69 John Adams John Adams St. Croix Falls, WI St. Croix Falls, WI 4
    6 7 57 Wes Hines Wes Hines Nisswa, MN Nisswa, MN 1
    7 6 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -1
    8 DNF 2 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -6
    9 DNF 1 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI -8
    8 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    2 8 81 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
    3 7 2* Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 4
    4 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
    5 3 00E Tanner Erickson Tanner Erickson Princeton, MN Princeton, MN -2
    6 9 5 Jason Havel Jason Havel Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
    7 6 57C Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -1
    8 5 4A Allan Cleveland Allan Cleveland Breckenridge, MN Breckenridge, MN -3
    9 4 3C Jim Critser Jim Critser Cyrus, MN Cyrus, MN -5

    WISSOTA Pure Stock

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 86J Jake Smith Jake Smith Cohasset, MN Cohasset, MN 4
    2 6 1 Ryan Olson Ryan Olson Ladysmith, WI Ladysmith, WI 4
    3 9 23R James Rahn James Rahn Poskin, WI Poskin, WI 6
    4 7 39 Deryk Weleski Deryk Weleski Bemidji, MN Bemidji, MN 3
    5 3 81 Charlie Pitcavage Charlie Pitcavage Menomonie, WI Menomonie, WI -2
    6 1 25 Billy Binkley Billy Binkley PUPOSKY, MN PUPOSKY, MN -5
    7 2 7D Trevor Phillips Trevor Phillips Eleva, WI Eleva, WI -5
    8 4 8 Jonny Nowak Jonny Nowak Proctor, MN Proctor, MN -4
    9 DNF 8 62 Joshua Bitker Joshua Bitker Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 57 Austin Carlson Austin Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN -
    2 3 72 Kevin Baumgarner Kevin Baumgarner Deer River, MN Deer River, MN 1
    3 6 16 Rob Grabon Rob Grabon Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
    4 7 70 Chris Dudley Chris Dudley Bemidji, MN Bemidji, MN 3
    5 2 X81 Alexa Sparby Alexa Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    6 5 24L Aaron Bitker Aaron Bitker Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    7 4 3G Guy Gaskill Guy Gaskill Duluth, MN Duluth, MN -3
    8 8 23 James Rich Jr. James Rich Jr. Duluth, WI Duluth, WI -

    WISSOTA Street Stock

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 111 Keith Tourville Keith Tourville Janesville, MN Janesville, MN 3
    2 3 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN 1
    3 8 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI 5
    4 6 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
    5 1 33 Chris Dudley Chris Dudley Bemidji, MN Bemidji, MN -4
    6 9 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 3
    7 5 66E Steve Eggersgluess Steve Eggersgluess Rush City, MN Rush City, MN -2
    8 DNF 2 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -6
    DNS 7 20F Connor Franson Connor Franson CONRATH, WI CONRATH, WI -
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 19 Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 5
    2 2 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND -
    3 5 11F Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI 2
    4 3 12 Kammron Rose Kammron Rose Dorchester, WI Dorchester, WI -1
    5 4 21H Jacob Huston Jacob Huston Benson, MN Benson, MN -1
    6 7 7 Caiden Engel Caiden Engel Ladysmith, WI Ladysmith, WI 1
    7 1 60 Andrew Milz Andrew Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -6
    8 8 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 11X Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 3
    2 1 84 Hunter VanGilder Hunter VanGilder Rice Lake, WI Rice Lake, WI -1
    3 2 3R Danny Richards Danny Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
    4 6 40L Travis Loew Travis Loew Barron, WI Barron, WI 2
    5 5 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI -
    6 7 01 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 1
    7 3 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -4
    8 8 87X Quentin Busitzky Quentin Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 12K Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 1
    2 1 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -1
    3 7 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 4
    4 5 3RJR Cole Richards Cole Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 1
    5 3 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN -2
    6 6 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -
    7 8 15 Jeff Hass Jeff Hass Isanti, MN Isanti, MN 1
    8 DNF 4 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN -4
    8 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 11K Davey Kruchten Davey Kruchten Glenwood, MN Glenwood, MN 1
    2 3 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 1
    3 6 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 3
    4 1 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN -3
    5 7 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI 2
    6 5 52* Aden Saunders Aden Saunders Spooner, WI Spooner, WI -1
    7 8 27 Joel Bjergo Joel Bjergo Champlin, MN Champlin, MN 1
    8 DNF 4 92R Courtney Rose Courtney Rose Gordon, WI Gordon, WI -4

    WISSOTA Late Model

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 3
    2 2 22 Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
    3 1 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
    4 6 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 2
    5 5 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
    6 7 5G Scott Greer Scott Greer Winnipeg, MB Winnipeg, MB 1
    7 3 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB -4
    8 8 24C Chuck Metzger Chuck Metzger Princeton, MN Princeton, MN -
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Fall Creek, WI Fall Creek, WI 1
    2 3 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
    3 6 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 3
    4 5 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    5 4 12S Trajan Schmidt Trajan Schmidt Watertown, SD Watertown, SD -1
    6 7 21X Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN 1
    7 8 21 Hunter Rasdon Hunter Rasdon Jonesboro, AR Jonesboro, AR 1
    8 9 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI 1
    9 1 7L Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -8
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    2 4 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 2
    3 3 1 Lukas Koski Lukas Koski New Richmond, WI New Richmond, WI -
    4 9 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN 5
    5 7 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
    6 1 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN -5
    7 6 1L Trent Follmer Trent Follmer Brainerd, MN Brainerd, MN -1
    8 8 2K Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
    9 DNF 5 55S Ryan Schaufler Ryan Schaufler Hutchinson, MN Hutchinson, MN -4
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
    2 5 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 3
    3 3 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
    4 4 01 Michael Leach Michael Leach Sun River, MT Sun River, MT -
    5 7 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN 2
    6 8 24M Cody Martin Cody Martin Mitchell, SD Mitchell, SD 2
    7 6 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -1
    8 9 92 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN 1
    9 DNF 2 10S Cole Searing Cole Searing Huron, SD Huron, SD -7

    WISSOTA Hornet

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 26H Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -
    2 4 2 Kole Kampsen Kole Kampsen Belgrade, MN Belgrade, MN 2
    3 8 13 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN 5
    4 7 64 Eric Pfundt Eric Pfundt Onamia, MN Onamia, MN 3
    5 6 3 Scott Erickson Scott Erickson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
    6 5 0X Dylan Black Dylan Black Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    7 2 10A Riley Ament Riley Ament Mahtowa, MN Mahtowa, MN -5
    DNS 3 20D Derek Dunbar Derek Dunbar Iron River, WI Iron River, WI -
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 87T Adam VanDerostyne Adam VanDerostyne Canby, MN Canby, MN 3
    2 3 25K McKenna Folstad McKenna Folstad Hibbing, MN Hibbing, MN 1
    3 5 14A A.J. House A.J. House Cloquet, MN Cloquet, MN 2
    4 7 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 3
    5 2 8X Adam Throener Adam Throener SWANVILLE, MN SWANVILLE, MN -3
    6 6 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN -
    7 DNF 8 720 Jeff Lemon Jeff Lemon Pease, MN Pease, MN 1
    DQ 1 25 Zeb Graves Zeb Graves Keewatin, MN Keewatin, MN -
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 0K Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 1
    2 3 00 Travis Olafson Travis Olafson Wilton, MN Wilton, MN 1
    3 1 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -2
    4 6 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    5 7 34 Mark Gangl Mark Gangl Bovey, MN Bovey, MN 2
    6 4 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN -2
    7 5 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -2
    8 8 45 Andy Leino Andy Leino Sturgeon Lake, MN Sturgeon Lake, MN -

    Latest Photos

    Latest Videos