Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    5/28/2023 - Ogilvie Raceway

    5/28/2023 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    MN Modified Nationals presented by FYE Motorsports

    Pits Open 4:00pm
    Draw Cut Off 6:30pm
    Drivers Meeting 6:35pm
    Racing Begins 7:00pm

    Order of Events
    Heats (8 Laps)
    Midwest Modifieds
    Mod Fours
    Super Stocks
    Modifieds
    Hornets

    Intermission (10 Minutes)
    B Mains - If needed (12 Laps and Same order as heats)

    Features
    Midwest Modifieds (25 Laps)
    Mod Fours (20 Laps)
    Super Stocks (25 Laps)
    Modifieds (30 Laps)
    Hornets (15 Laps)

    Classes

    • WISSOTA Modifieds25 entries
    • WISSOTA Midwest Mods25 entries
    • WISSOTA Mod Four14 entries
    • WISSOTA Super Stock12 entries
    • WISSOTA Hornet14 entries

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    30 Laps

    Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    2 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
    3 5 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
    4 3 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -1
    5 7 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 2
    6 10 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 4
    7 14 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 7
    8 9 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
    9 16 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 7
    10 23 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 13
    11 8 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
    12 25 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 13
    13 12 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -1
    14 13 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -1
    15 20 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
    16 24 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 8
    17 15 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -2
    18 17 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -1
    19 21 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI 2
    20 18 29 Leo Schweiss Leo Schweiss Hibbing, MN Hibbing, MN -2
    21 DNF 4 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -17
    22 DNF 22 12G Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI -
    23 DNF 19 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -4
    24 DNF 1 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI -23
    25 DNF 11 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -14
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 4
    3 4 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
    4 3 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -1
    5 7 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI 2
    6 1 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -5
    7 8 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
    8 9 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI 1
    9 DNF 5 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -4
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 3
    2 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 3
    3 1 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -2
    4 6 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 2
    5 3 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -2
    6 2 29 Leo Schweiss Leo Schweiss Hibbing, MN Hibbing, MN -4
    7 DNF 7 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
    DQ 8 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -
    2 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    3 2 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    4 6 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 2
    5 7 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 2
    6 8 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 2
    7 5 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
    8 4 12G Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI -4
    All transfer

    WISSOTA Midwest Mods

    25 Laps

    Midwest Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 6 19 Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 4
    3 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -2
    4 4 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
    5 10 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 5
    6 5 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -1
    7 11 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
    8 9 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN 1
    9 25 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 16
    10 3 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN -7
    11 7 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI -4
    12 24 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN 12
    13 18 15G Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI 5
    14 14 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN -
    15 16 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN 1
    16 17 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 1
    17 15 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -2
    18 23 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 5
    19 13 17 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -6
    20 DNF 19 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
    21 DNF 22 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN 1
    22 DNF 8 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -14
    23 DNF 20 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -3
    24 DNF 21 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -3
    25 DNF 12 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN -13
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -
    2 3 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 1
    3 5 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN 2
    4 9 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 5
    5 4 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
    6 6 15G Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -
    7 8 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    8 7 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -1
    DQ 2 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
    2 3 19 Lucas Rodin Lucas Rodin Marion, ND Marion, ND 1
    3 5 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 2
    4 8 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
    5 6 17 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 1
    6 4 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN -2
    7 7 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -
    8 2 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN -6
    All transfer
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
    2 3 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 1
    3 7 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 4
    4 6 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN 2
    5 2 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN -3
    6 4 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI -2
    7 5 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -2
    8 DNF 8 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    All transfer

    WISSOTA Mod Four

    20 Laps

    Mod Fours Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    2 4 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 2
    3 5 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 2
    4 6 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 2
    5 8 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 3
    6 10 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
    7 9 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 2
    8 7 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -1
    9 DNF 11 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN 2
    10 DNF 2 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -8
    11 DNF 12 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN 1
    12 DNF 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -11
    DNS 13 7 Rusty Monroe Rusty Monroe Andover, MN Andover, MN -
    DNS 14 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
    2 4 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    3 7 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 4
    4 3 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -1
    5 2 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
    6 6 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -
    7 5 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -2
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
    2 3 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 1
    3 2 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN -1
    4 5 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 1
    5 7 2K Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 2
    6 DNF 4 7 Rusty Monroe Rusty Monroe Andover, MN Andover, MN -2
    DNS 6 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    All transfer

    WISSOTA Super Stock

    25 Laps

    Super Stocks Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 3
    2 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -
    3 3 21 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
    4 6 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 2
    5 8 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 3
    6 1 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
    7 7 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
    8 12 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN 4
    9 5 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -4
    10 10 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -
    11 DNF 11 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -
    12 DNF 9 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -3
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
    2 3 21 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
    3 1 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -2
    4 6 33C Cody Emmans Cody Emmans Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
    5 4 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -1
    6 5 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -1
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    2 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -1
    3 3 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD -
    4 6 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    5 4 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
    6 DNF 5 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN -1
    All transfer

    WISSOTA Hornet

    15 Laps

    Hornets Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 1
    2 4 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 2
    3 5 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 2
    4 7 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 3
    5 3 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
    6 9 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 3
    7 8 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN 1
    8 12 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 4
    9 10 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN 1
    10 6 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -4
    11 13 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN 2
    DNS 11 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -
    DNS 14 21H Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -
    DQ 1 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN 4
    2 7 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 5
    3 6 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 3
    4 1 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -3
    5 3 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -2
    6 4 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -2
    7 DNF 2 21H Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -5
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    2 1 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN -1
    3 2 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -1
    4 6 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    5 7 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 2
    6 4 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN -2
    7 5 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -2
    All transfer

    Latest Photos

    Latest Videos