Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    5/27/2023 - Ogilvie Raceway

    5/27/2023 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    MN Modified Nationals presented by FYE Motorsports

    Pits Open 4:00pm
    Draw Cut Off 6:30pm
    Drivers Meeting 6:35pm
    Racing Begins 7:00pm

    Order of Events
    Heats (8 Laps)
    Midwest Modifieds
    Mod Fours
    Super Stocks
    Modifieds
    Hornets

    Intermission (10 Minutes)
    B Mains - If needed (12 Laps and Same order as heats)

    Features
    Midwest Modifieds (25 Laps)
    Mod Fours (20 Laps)
    Super Stocks (25 Laps)
    Modifieds (30 Laps)
    Hornets (15 Laps)

    Classes

    • WISSOTA Modifieds26 entries
    • WISSOTA Midwest Mods29 entries
    • WISSOTA Mod Four10 entries
    • WISSOTA Super Stock9 entries
    • WISSOTA Hornet19 entries

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    30 Laps

    Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -
    2 5 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
    3 19 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 16
    4 3 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
    5 7 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
    6 4 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -2
    7 10 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
    8 11 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 3
    9 9 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -
    10 2 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI -8
    11 15 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 4
    12 6 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -6
    13 13 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -
    14 14 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI -
    15 12 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD -3
    16 16 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -
    17 21 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 4
    18 8 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -10
    19 25 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 6
    20 17 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
    21 20 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    22 DNF 18 99WY Brandon Wytaske Brandon Wytaske Blaine, MN Blaine, MN -4
    23 DNF 22 621 Colin Chaschuk Colin Chaschuk Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    24 DNF 26 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN 2
    DNS 24 12G Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI -
    DNS 23 20 Austin Ellis Austin Ellis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 2
    2 8 19J Jack Rivord Jack Rivord Superior, WI Superior, WI 6
    3 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -2
    4 5 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 1
    5 2 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -3
    6 6 99WY Brandon Wytaske Brandon Wytaske Blaine, MN Blaine, MN -
    7 DNF 7 20 Austin Ellis Austin Ellis Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
    8 DNF 9 12G Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI 1
    9 DNF 4 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -5
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 2
    2 1 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
    3 5 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 2
    4 7 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 3
    5 6 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 1
    6 9 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 3
    7 2 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -5
    8 4 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -4
    9 8 621 Colin Chaschuk Colin Chaschuk Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    All transfer
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
    2 1 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -1
    3 6 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
    4 2 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD -2
    5 3 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -2
    6 4 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -2
    7 8 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 1
    8 DNF 7 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
    All transfer

    WISSOTA Midwest Mods

    25 Laps

    Midwest Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 5
    2 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 3
    3 18 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 15
    4 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -3
    5 4 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -1
    6 11 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
    7 7 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI -
    8 13 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN 5
    9 15 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 6
    10 10 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
    11 17 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 6
    12 14 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
    13 16 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
    14 23 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN 9
    15 2 15G Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI -13
    16 19 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 3
    17 DNF 8 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -9
    18 DNF 9 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -9
    19 DNF 3 51 Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -16
    20 DNF 12 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -8
    21 DNF 24 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN 3
    22 DNF 22 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    23 DNF 21 2X Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -2
    24 DNF 20 2TG Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -4
    12 Laps

    B Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 2
    2 4 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN 2
    3 6 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 3
    4 1 2TG Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -3
    5 7 2X Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 2
    6 13 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN 7
    7 8 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
    8 12 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN 4
    Top 8 transfer
    9 5 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -4
    10 2 5G Patrick McCarthy Patrick McCarthy Bloomington, MN Bloomington, MN -8
    11 9 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -2
    12 11 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -1
    DNS 10 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 15G Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI 1
    2 3 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 1
    3 7 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 4
    4 4 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    5 1 5G Patrick McCarthy Patrick McCarthy Bloomington, MN Bloomington, MN -4
    6 5 2X Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -1
    7 8 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    8 6 19D Dane Durbin Dane Durbin Maple Grove, MN Maple Grove, MN -2
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 51 Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN 1
    2 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 3
    3 4 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 1
    4 7 2 Kyle Kirberger Kyle Kirberger Ramsey, MN Ramsey, MN 3
    5 3 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -2
    6 1 8A Adam Hansen Adam Hansen Minneapolis, MN Minneapolis, MN -5
    7 6 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -1
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN 1
    2 1 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -1
    3 5 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    4 7 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
    5 4 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -1
    6 3 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -3
    7 6 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -1
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
    2 3 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 1
    3 7 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 4
    4 2 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN -2
    5 6 2TG Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 1
    6 5 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
    7 DNF 1 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN -6

    WISSOTA Mod Four

    15 Laps

    Mod Fours Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    2 3 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 1
    3 5 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 2
    4 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 2
    5 2 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -3
    6 4 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -2
    7 8 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
    8 10 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN 2
    9 9 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    10 DNF 7 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -3
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
    2 1 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    3 3 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
    4 2 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
    5 4 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
    2 4 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 2
    3 3 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
    4 1 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -3
    5 5 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    All transfer

    WISSOTA Super Stock

    25 Laps

    Super Stocks Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    2 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -1
    3 3 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD -
    4 7 22N Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 3
    5 5 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
    6 6 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN -
    7 4 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI -3
    8 DNF 9 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN 1
    DNS 8 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -
    2 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
    3 7 71 Trevor Nelson Trevor Nelson Warner, SD Warner, SD 4
    4 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -2
    5 8 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 3
    6 6 3 Brandon Linquist Brandon Linquist Waite Park, MN Waite Park, MN -
    7 3 22N Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -4
    8 DNF 9 26 Kyle Copp Kyle Copp Brule, WI Brule, WI 1
    9 DNF 5 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -4
    All transfer

    WISSOTA Hornet

    15 Laps

    Hornets Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 2
    2 1 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN -1
    3 2 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -1
    4 5 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
    5 4 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN -1
    6 6 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -
    7 17 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 10
    8 7 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -1
    9 10 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 1
    10 11 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 1
    11 8 37I Austen Indrehus Austen Indrehus Savage, MN Savage, MN -3
    12 14 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN 2
    13 13 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -
    14 DNF 19 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN 5
    15 DNF 15 16H Jaeger Hahn Jaeger Hahn Savage, MN Savage, MN -
    16 DNF 12 264 Mark Lambert Mark Lambert Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
    DNS 16 8X Adam Throener Adam Throener SWANVILLE, MN SWANVILLE, MN -
    DNS 9 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -
    DNS 18 21H Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN -
    2 10 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 8
    3 6 13 Brandon Nyberg Brandon Nyberg Andover, MN Andover, MN 3
    4 5 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN 1
    5 3 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN -2
    6 9 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 3
    7 4 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN -3
    8 8 16H Jaeger Hahn Jaeger Hahn Savage, MN Savage, MN -
    9 DNF 7 21H Blake Hawker Blake Hawker Rice, MN Rice, MN -2
    DNS 2 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 8 94A Bobie Arnes Bobie Arnes Foreston, MN Foreston, MN 7
    2 1 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -1
    3 5 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN 2
    4 7 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN 3
    5 9 37I Austen Indrehus Austen Indrehus Savage, MN Savage, MN 4
    6 2 264 Mark Lambert Mark Lambert Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
    7 3 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -4
    8 DNF 6 8X Adam Throener Adam Throener SWANVILLE, MN SWANVILLE, MN -2
    9 DNF 4 37 Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -5
    All transfer

    Latest Photos

    Latest Videos