Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    7/17/2023 - Ogilvie Raceway

    7/17/2023 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    XR Northern Storm Series featuring the Structural Buildings WISSOTA Late Model Challenge Series

    Pits open - 4:00pm
    Driver Registration & Draw opens - 4:00pm
    Grandstands open - 5:00pm
    Draw & Driver Registration Ends - 5:45pm
    Drivers Meeting - 5:45pm
    Hot Laps - 6:00pm
    (Midwest Mods, Late Models, Modifieds - in that order)
    Racing begins - 7:00pm

    Schedule and times subject to change

    Order of Events
    Heats
    Midwest Modifieds - 8 Laps
    Late Models - 10 Laps
    Modifieds - 8 Laps

    Bmains (if needed)
    Late Models - 12-15 Laps

    Intermission

    Feature
    Midwest Modifieds - 20 Laps
    Late Models - 40 Laps
    Modifieds - 25 Laps

    Admission
    Pit Pass $35.00
    Grandstands $25.00
    Kids 17 and Under FREE

    Classes

    • WISSOTA Modifieds26 entries
    • WISSOTA Midwest Mods22 entries
    • WISSOTA Late Model33 entries
      • Wissota Late Model Challenge Series

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    25 Laps

    Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    2 8 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 6
    3 5 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 2
    4 3 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
    5 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 1
    6 15 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 9
    7 9 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 2
    8 7 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -1
    9 16 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 7
    10 12 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 2
    11 13 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    12 11 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -1
    13 24 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI 11
    14 21 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 7
    15 18 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI 3
    16 19 32C Curtis Stieh Curtis Stieh Kamanistiqua, ON Kamanistiqua, ON 3
    17 17 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -
    18 20 7XJR Marcus Dunbar Marcus Dunbar Marenisco, MI Marenisco, MI 2
    19 25 29 Leo Schweiss Leo Schweiss Hibbing, MN Hibbing, MN 6
    20 DNF 22 99WY Brandon Wytaske Brandon Wytaske Blaine, MN Blaine, MN 2
    21 DNF 1 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -20
    22 DNF 10 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -12
    23 DNF 23 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -
    24 DNF 4 12A Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN -20
    25 DNF 14 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -11
    26 DNF 26 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 1
    2 1 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI -1
    3 7 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 4
    4 8 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 4
    5 4 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
    6 6 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI -
    7 5 7XJR Marcus Dunbar Marcus Dunbar Marenisco, MI Marenisco, MI -2
    8 3 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI -5
    9 9 29 Leo Schweiss Leo Schweiss Hibbing, MN Hibbing, MN -
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 12A Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN -
    2 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 4
    3 7 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
    4 5 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
    5 4 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
    6 8 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
    7 2 32C Curtis Stieh Curtis Stieh Kamanistiqua, ON Kamanistiqua, ON -5
    8 9 99WY Brandon Wytaske Brandon Wytaske Blaine, MN Blaine, MN 1
    9 DNF 3 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -6
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 2
    2 2 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -
    3 5 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 2
    4 7 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 3
    5 8 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
    6 4 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -2
    7 6 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
    8 1 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -7

    WISSOTA Midwest Mods

    20 Laps

    Midwest Modifieds Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -
    2 3 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 1
    3 6 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 3
    4 10 16S Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 6
    5 2 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
    6 9 2G Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 3
    7 4 11X Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
    8 12 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 4
    9 11 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI 2
    10 7 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -3
    11 5 21L Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI -6
    12 14 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 2
    13 8 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN -5
    14 13 7M Dalton Mains Dalton Mains Foxboro, WI Foxboro, WI -1
    15 16 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 1
    16 19 00 Jason Hobbs Jason Hobbs Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
    17 18 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN 1
    18 20 34 Taylor Madrinich Taylor Madrinich Duluth, MN Duluth, MN 2
    19 15 10D Patrick Davis Patrick Davis Sioux Lookout, ON Sioux Lookout, ON -4
    20 22 67 Glen Brown Glen Brown Rosslyn, ON Rosslyn, ON 2
    21 21 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -
    22 DNF 17 66 Kevin Lear Kevin Lear Cambridge, MN Cambridge, MN -5
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
    2 4 21L Jimmy Latvala Jimmy Latvala Solon Springs, WI Solon Springs, WI 2
    3 5 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 2
    4 3 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI -1
    5 6 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 1
    6 7 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 1
    7 8 00 Jason Hobbs Jason Hobbs Ham Lake, MN Ham Lake, MN 1
    8 1 67 Glen Brown Glen Brown Rosslyn, ON Rosslyn, ON -7
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 4 13 Nick Koehler Nick Koehler Bloomer, WI Bloomer, WI 2
    3 1 16S Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI -2
    4 3 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -1
    5 7 7M Dalton Mains Dalton Mains Foxboro, WI Foxboro, WI 2
    6 5 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -1
    7 6 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -1
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 11X Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
    2 6 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 4
    3 5 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
    4 7 2G Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 3
    5 1 10D Patrick Davis Patrick Davis Sioux Lookout, ON Sioux Lookout, ON -4
    6 3 66 Kevin Lear Kevin Lear Cambridge, MN Cambridge, MN -3
    7 4 34 Taylor Madrinich Taylor Madrinich Duluth, MN Duluth, MN -3

    WISSOTA Late Model

    40 Laps

    A Feature 1Structural Buildings Inc.

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI -
    2 3 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    3 4 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    4 2 28 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -2
    5 7 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 2
    6 5 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI -1
    7 9 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
    8 11 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 3
    9 6 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN -3
    10 13 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 3
    11 16 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 5
    12 10 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -2
    13 12 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -1
    14 14 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN -
    15 18 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 3
    16 20 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 4
    17 23 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 6
    18 15 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -3
    19 21 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN 2
    20 25 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 5
    21 DNF 22 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 1
    22 DNF 19 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -3
    23 DNF 8 21Z Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -15
    24 DNF 17 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -7
    25 DNF 24 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN -1
    15 Laps

    B Feature 1Dirt Track Supply

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 1
    2 4 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
    3 3 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
    4 6 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 2
    5 5 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN -
    6 1 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI -5
    Top 6 transfer
    7 8 5X Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
    8 11 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 3
    9 10 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 1
    10 9 25 Hank Berry Hank Berry Sidney, MT Sidney, MT -1
    11 12 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
    12 13 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    13 15 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 2
    14 DNF 7 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -7
    DNS 17 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
    DNS 14 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -
    DNS 16 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI -
    10 Laps

    Heat 1Garage Tech Xtreme

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    2 1 21Z Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -1
    3 4 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 1
    4 7 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 3
    5 3 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -2
    6 6 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA -
    7 8 25 Hank Berry Hank Berry Sidney, MT Sidney, MT 1
    8 9 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    DNS 5 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
    10 Laps

    Heat 2Marv's Trailers

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 3
    2 2 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI -
    3 3 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
    4 1 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI -3
    5 7 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 2
    6 5 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA -1
    7 8 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 1
    8 6 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -2
    10 Laps

    Heat 3QFR.com

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 28 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 3
    2 1 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
    3 2 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
    4 5 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 1
    5 7 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 2
    6 8 5X Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    7 6 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
    8 DNF 3 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI -5
    10 Laps

    Heat 4Velocita

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 3
    2 1 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -1
    3 5 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 2
    4 2 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -2
    5 6 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 1
    6 3 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN -3
    7 8 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 1
    8 7 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -1
    3 Laps

    Qualifying 1

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 3 10 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI 15.649
    2 6 15* Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 15.798
    3 5 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 15.810
    4 9 21Z Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 15.822
    5 7 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 15.886
    6 8 21 Todd Frank Todd Frank Montrose, IA Montrose, IA 15.909
    7 2 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 16.147
    8 1 25 Hank Berry Hank Berry Sidney, MT Sidney, MT 17.109
    DQ 4 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 16.040
    3 Laps

    Qualifying 2

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 5 11 Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 15.626
    2 8 28S Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 15.633
    3 4 27 Jake Redetzke Jake Redetzke Menomonie, WI Menomonie, WI 15.737
    4 7 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 16.017
    5 6 21F Gunner Frank Gunner Frank Montrose, IA Montrose, IA 16.186
    6 2 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN 16.506
    7 3 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN 19.252
    8 1 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN 19.252
    3 Laps

    Qualifying 3

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 5 28 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 15.839
    2 8 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI 16.112
    3 2 173 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 16.119
    4 1 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 16.133
    5 4 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 16.510
    6 7 79 Kevin Carlson Kevin Carlson Hermantown, MN Hermantown, MN 17.209
    7 6 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 17.275
    DQ 3 5X Chad Fouquette Chad Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN 16.486
    3 Laps

    Qualifying 4

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 6 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN 16.033
    2 5 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN 16.394
    3 8 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN 16.469
    4 3 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 16.490
    5 2 30 Kevin Burdick Kevin Burdick Proctor, MN Proctor, MN 16.570
    6 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 16.621
    7 7 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN 16.909
    8 4 32T Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 16.909

    Latest Photos

    Latest Videos