Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    10/21/2022 - Ogilvie Raceway

    10/21/2022 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Topless Nationals Night 1

    Pits Open 5:00pm
    Draw Cut Off 6:30pm
    Drivers Meeting 6:30pm
    Event will be Draw / ReDraw Format

    Order of Events
    Heats (10 laps)
    Street Stocks
    Midwest Modifieds
    Super Stocks
    Mod Fours
    Modifieds

    Classes

    • Street Stocks36 entries
    • Midwest Modifieds68 entries
    • Modifieds27 entries
    • Mod Fours16 entries
    • Super Stocks40 entries

    Track Contact

    Full Event Information on MyRacePass

    Street Stocks

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 KOL34 Kolton Brauer Kolton Brauer Eyota, MN Eyota, MN 2
    2 2 84V Hunter VanGilder Hunter VanGilder Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
    3 5 83 Doug Olmscheid Doug Olmscheid Belgrade, MN Belgrade, MN 2
    4 9 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 5
    Top 4 transfer
    5 1 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -4
    6 8 17 Zach Beaulieu Zach Beaulieu Chetek, WI Chetek, WI 2
    7 4 38 Tyler Kunz Tyler Kunz Burtrum, MN Burtrum, MN -3
    8 7 10T Darek Turner Darek Turner Fargo, ND Fargo, ND -1
    9 6 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN -3
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN -
    2 2 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
    3 5 24 James Clausen James Clausen Menomonie, WI Menomonie, WI 2
    4 7 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 3
    Top 4 transfer
    5 9 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN 4
    6 8 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    7 4 77 Daniel Harstad Daniel Harstad Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -3
    8 3 19 Todd Carter Todd Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -5
    9 6 18 Gavin Rowland Gavin Rowland Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI 3
    2 2 26T Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
    3 6 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 3
    4 5 84 Joe Martin Joe Martin Willmar, MN Willmar, MN 1
    Top 4 transfer
    5 9 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 4
    6 3 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN -3
    7 7 18X Alex Dostal Alex Dostal Glencoe, MN Glencoe, MN -
    8 1 82JR Sophie Anderson Sophie Anderson Chokio, MN Chokio, MN -7
    9 DNF 8 44 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN -1
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 1JR Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
    2 5 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 3
    3 2 28 John Current John Current Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    4 4 17L Mike Layne Mike Layne Mound, MN Mound, MN -
    Top 4 transfer
    5 3 50 Alec Nesbit Alec Nesbit Princeton, MN Princeton, MN -2
    6 6 24W Ashley Wampler Ashley Wampler Hecla, SD Hecla, SD -
    7 9 92 Dan Mackenthun Dan Mackenthun Hamburg, MN Hamburg, MN 2
    8 8 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN -
    9 7 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -2

    Midwest Modifieds

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 25N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -
    2 7 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 5
    Top 2 transfer
    3 5 70JR David Simpson David Simpson Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 2
    4 9 1M Josh Mattick Josh Mattick Rose Creek, MN Rose Creek, MN 5
    5 2 66 Bill Speak Bill Speak Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -3
    6 8 14N Caden Neisius Caden Neisius Hastings, MN Hastings, MN 2
    7 4 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -3
    8 6 7P Cory Peterson Cory Peterson Red Lake, MN Red Lake, MN -2
    9 3 73X Nick Neisius Nick Neisius Lonsdale, MN Lonsdale, MN -6
    10 10 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 55 Brody Shaw Brody Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN 1
    2 4 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 2
    Top 2 transfer
    3 8 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Osceola, WI Osceola, WI 5
    4 1 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -3
    5 7 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN 2
    6 6 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN -
    7 3 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN -4
    8 5 10D Patrick Davis Patrick Davis Sioux Lookout, ON Sioux Lookout, ON -3
    9 9 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -
    10 18 Tacoma Randall Tacoma Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI -
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 27M Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 5
    2 5 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN 3
    Top 2 transfer
    3 1 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -2
    4 3 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -1
    5 7 4B Brandon Rehill Brandon Rehill St. Andrews, MB St. Andrews, MB 2
    6 4 48 Cole Kelley Cole Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI -2
    7 9 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN 2
    8 11 18 Tacoma Randall Tacoma Randall Rice Lake, WI Rice Lake, WI 3
    9 10 31R John Norris John Norris Embarrass , MN Embarrass , MN 1
    10 DNF 2 50C Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -8
    11 DNF 8 5T Trystan Hagen Trystan Hagen Winona, MN Winona, MN -3
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 3 15N Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
    Top 2 transfer
    3 7 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI 4
    4 5 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN 1
    5 9 55S Brian Shaw Brian Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN 4
    6 6 54 Jett Sorensen Jett Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -
    7 1 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -6
    8 4 10K Kailey VanEps Kailey VanEps Pennock, MN Pennock, MN -4
    9 DNF 8 21R Ross Siiter Ross Siiter Esko, MN Esko, MN -1
    10 DNF 10 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2G Tanner Gehl Tanner Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 1
    2 3 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 1
    Top 2 transfer
    3 9 40S Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI 6
    4 5 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 1
    5 4 50H Haley Lee Haley Lee Starbuck, MN Starbuck, MN -1
    6 7 H1 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 1
    7 8 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
    8 1 5K Todd Kamish Todd Kamish Lakeville, MN Lakeville, MN -7
    9 6 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -3
    10 10 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -
    10 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 95 Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
    2 4 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 2
    Top 2 transfer
    3 6 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN 3
    4 3 155 Gavin Shaw Gavin Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN -1
    5 2 OK Matt Kelley Matt Kelley Columbus, MN Columbus, MN -3
    6 7 67 Glen Brown Glen Brown Rosslyn, ON Rosslyn, ON 1
    7 8 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN 1
    8 5 1 Aj Wiste Aj Wiste Adams, MN Adams, MN -3
    9 DNF 9 12S Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    10 Laps

    Heat 7

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 5
    2 7 169 Justin Olson Justin Olson Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN 5
    Top 2 transfer
    3 2 64 Evan Checkalski Evan Checkalski Duluth, MN Duluth, MN -1
    4 9 25 Brandon Hines Brandon Hines Becker, MN Becker, MN 5
    5 8 28R Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 3
    6 1 BAN1 Casey Kintner Casey Kintner Mountain Iron, MN Mountain Iron, MN -5
    7 3 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN -4
    8 5 29K Cody Krueth Cody Krueth Becker, MN Becker, MN -3
    9 DNF 4 28 Channing Tates Channing Tates Narol, MB Narol, MB -5

    Modifieds

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -
    2 3 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    3 6 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
    4 5 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
    5 4 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -1
    6 2 US Jonathan Olmscheid Jonathan Olmscheid Dassel, MN Dassel, MN -4
    7 7 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Duluth, MN Duluth, MN -
    8 9 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN 1
    9 DNF 8 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -1
    All transfer
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 96 Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 3
    2 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
    3 7 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 4
    4 5 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
    5 8 621 Colin Chaschuk Colin Chaschuk Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 3
    6 3 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -3
    7 2 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -5
    8 1 15R Raice Westover Raice Westover Fort Frances, ON Fort Frances, ON -7
    9 DNF 9 4C Taylor Garberich Taylor Garberich Maynard, MN Maynard, MN -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
    2 5 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 3
    3 1 112 Daniel Bargender Daniel Bargender Menomonie, WI Menomonie, WI -2
    4 7 12 Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN 3
    5 3 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -2
    6 4 40H John Farrington John Farrington Akeley, MN Akeley, MN -2
    7 6 73P Rene Poluyko Rene Poluyko Tyndall, MB Tyndall, MB -1
    8 8 95 Mark Esala Mark Esala Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -
    9 9 30W Ron Westover Ron Westover Fort Frances, ON Fort Frances, ON -
    All transfer

    Mod Fours

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 2
    2 8 18 Luke Erlandson Luke Erlandson Brainerd, MN Brainerd, MN 6
    3 6 11 Levi Randt Levi Randt Siren, WI Siren, WI 3
    4 7 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 3
    5 2 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
    6 1 21 David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -5
    7 DNF 5 24 Tyler English Tyler English Princeton, MN Princeton, MN -2
    DNS 4 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN 5
    2 5 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 3
    3 7 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 4
    4 4 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    5 2 57 Tyler Borg Tyler Borg Brainerd, MN Brainerd, MN -3
    6 1 M1 Mike Rau Mike Rau St. Cloud, MN St. Cloud, MN -5
    7 DNF 3 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -4
    8 DNF 8 07M Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
    All transfer

    Super Stocks

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN 1
    2 5 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
    3 1 12K Duane (D.J.) Keeler Duane (D.J.) Keeler Superior, WI Superior, WI -2
    4 7 511 Zach Schultz Zach Schultz Grove City, MN Grove City, MN 3
    Top 4 transfer
    5 10 14 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 5
    6 9 10E Jeff Eisner Jr Jeff Eisner Jr Merrill, WI Merrill, WI 3
    7 6 81 Riley Groshong Riley Groshong Ironton, MN Ironton, MN -1
    8 DNF 8 34 Joseph Miller Joseph Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -
    DNS 4 81L Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -
    DQ 3 5F Fritz Myers Fritz Myers Hackensack, MN Hackensack, MN -
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 1
    2 9 0 Brandon Duellman Brandon Duellman St. Charles, MN St. Charles, MN 7
    3 8 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN 5
    4 10 2M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
    Top 4 transfer
    5 1 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -4
    6 7 17 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
    7 3 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN -4
    8 4 11 Denny Schouveller Denny Schouveller Hugo, MN Hugo, MN -4
    9 5 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
    10 6 2XL Jason Garner Jason Garner Iron River, WI Iron River, WI -4
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -
    2 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
    3 7 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 4
    4 5 10 Rich Bishop Rich Bishop Ladysmith, WI Ladysmith, WI 1
    Top 4 transfer
    5 4 #1 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -1
    6 9 17L Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 3
    7 3 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -4
    8 6 5 Jason Havel Jason Havel Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
    9 8 214 Tucker Budreau Tucker Budreau Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
    2 8 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 6
    3 11 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 8
    4 6 29G Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN 2
    Top 4 transfer
    5 9 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
    6 5 81F3 Rick Friendt Rick Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI -1
    7 3 77 Andy Ladd Andy Ladd Cumberland, WI Cumberland, WI -4
    8 7 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN -1
    9 1 214F Joey Fitzsimmons Joey Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN -8
    10 4 6 Dan Peterson Dan Peterson Foxboro, WI Foxboro, WI -6
    11 10 47J Jeremiah Gebhardt Jeremiah Gebhardt Andover, MN Andover, MN -1

    Latest Photos

    Latest Videos