Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    10/23/2021 - Ogilvie Raceway

    10/23/2021 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Topless Nationals Night Two

    4:30 pm Redraw for Feature line up at the Flag Stand

    5:00 pm B Mains
    Midwest Mod
    Super Stocks

    Micro Sprints Heats

    Parade for the Cure

    Features
    Street Stocks
    Midwest Modified
    Micro Sprints
    Modified
    Mod 4
    Super Stocks

    Trick or Treating for the kids in the pits prior to the races from 3:00 pm- 4:30 pm

    Classes

    • Street Stocks27 entries
    • Midwest Modifieds78 entries
    • Micro Wing Sprints12 entries
    • Modifieds25 entries
    • Mod Fours12 entries
    • Super Stocks34 entries

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    Street Stocks

    20 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN -
    2 3 11 Kyle Dykhoff Kyle Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 1
    3 8 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN 5
    4 7 16X Kyle Genett Kyle Genett Auburndale, WI Auburndale, WI 3
    5 14 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 9
    6 11 26T Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
    7 4 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI -3
    8 9 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 1
    9 22 5 Jason Havel Jason Havel Rice Lake, WI Rice Lake, WI 13
    10 12 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 2
    11 17 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN 6
    12 23 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN 11
    13 19 25A Andrea McCain Andrea McCain South Haven, MN South Haven, MN 6
    14 18 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN 4
    15 16 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN 1
    16 25 87X Quentin Busitzky Quentin Busitzky Anoka, MN Anoka, MN 9
    17 21 69 Dominick Platow Dominick Platow Paynesville, MN Paynesville, MN 4
    18 5 46 Jonny Carter Jonny Carter Fairmont, ND Fairmont, ND -13
    19 DNF 20 38 Thomas O'Brien Thomas O'Brien Webster, WI Webster, WI 1
    20 DNF 26 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 6
    21 DNF 27 95F Brian Furbur Brian Furbur Royalton, MN Royalton, MN 6
    22 DNF 10 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -12
    23 DNF 15 14 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN -8
    24 DNF 13 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN -11
    25 DNF 6 88 Scott Witkowski Scott Witkowski Aberdeen, SD Aberdeen, SD -19
    26 DNF 2 35S Kegan Stueve Kegan Stueve Greenwald, MN Greenwald, MN -24
    DNS 24 44Y John Yilek John Yilek St.Cloud, MN St.Cloud, MN -

    Midwest Modifieds

    25 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 2
    2 10 21B Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 8
    3 14 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 11
    4 2 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -2
    5 4 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -1
    6 6 23 Mitch Weiss Mitch Weiss Osceola, WI Osceola, WI -
    7 13 27M Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 6
    8 9 23KR Les Duellman Les Duellman Winona, MN Winona, MN 1
    9 21 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 12
    10 19 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 9
    11 18 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 7
    12 12 11S Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    13 20 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 7
    14 22 14 Brian Schrage Brian Schrage Cresco, IA Cresco, IA 8
    15 25 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 10
    16 17 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 1
    17 7 25W Dano Ostrander Dano Ostrander Deer Creek, MN Deer Creek, MN -10
    18 26 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 8
    19 15 31 Travis Schurmann Travis Schurmann Norwood, MN Norwood, MN -4
    20 11 97 Michelle Hutt Michelle Hutt Boyd, MN Boyd, MN -9
    21 DNF 16 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -5
    22 DNF 1 1M Josh Mattick Josh Mattick Rose Creek, MN Rose Creek, MN -21
    23 DNF 5 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -18
    24 DNF 23 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN -1
    25 DNF 8 40 Chris VanMil Chris VanMil Barnesville, MN Barnesville, MN -17
    26 DNF 24 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -2
    12 Laps

    B Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -
    2 5 71B David Siercks David Siercks Princeton, MN Princeton, MN 3
    Top 2 transfer
    3 7 10 Justin VanEps Justin VanEps Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 4
    4 2 25 Brandon Hines Brandon Hines Becker, MN Becker, MN -2
    5 3 46J Taylor Jacobson Taylor Jacobson Roseau, MN Roseau, MN -2
    6 8 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 2
    7 9 75 Joe Neisius Joe Neisius Rosemount, MN Rosemount, MN 2
    8 12 F3 Rick Friendt Rick Friendt New Richmond, WI New Richmond, WI 4
    9 4 16L Brenden Luschinski Brenden Luschinski Winnipeg, MB Winnipeg, MB -5
    10 13 32 Nick Helmbrecht Nick Helmbrecht Winsted, MN Winsted, MN 3
    11 DNF 10 24K Casey Kintner Casey Kintner Mountain Iron, MN Mountain Iron, MN -1
    12 DNF 11 15N Caden Neisius Caden Neisius Hastings, MN Hastings, MN -1
    DNS 15 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -
    DNS 14 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN -
    DNS 6 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -
    12 Laps

    B Feature 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 88W Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
    2 5 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN 3
    Top 2 transfer
    3 11 155 Gavin Shaw Gavin Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN 8
    4 4 14X Austin Schrage Austin Schrage Knoxville, IA Knoxville, IA -
    5 8 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN 3
    6 3 F2 Chase Friendt Chase Friendt Amery, WI Amery, WI -3
    7 14 5G Patrick McCarthy Patrick McCarthy Bloomington, MN Bloomington, MN 7
    8 7 07 Logan Alseth Logan Alseth Winona, MN Winona, MN -1
    9 9 21O Joel Olson Joel Olson Karlstad, MN Karlstad, MN -
    10 DNF 1 B37 Tim Borgeson Tim Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -9
    11 DNF 12 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN 1
    12 DNF 13 15 Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
    13 DNF 10 110 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -3
    14 DNF 15 48 Shawn Kelley Shawn Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI 1
    DNS 6 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
    12 Laps

    B Feature 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    2 4 00 Ross Fuhrman Ross Fuhrman Ashland, WI Ashland, WI 2
    Top 2 transfer
    3 1 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -2
    4 5 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN 1
    5 6 47 Erik Gruhlke Erik Gruhlke Elk River, MN Elk River, MN 1
    6 8 33H Jason Helmbrecht Jason Helmbrecht Howard Lake, MN Howard Lake, MN 2
    7 3 78X Chris Siercks Chris Siercks Maple Grove, MN Maple Grove, MN -4
    8 10 88T Jacob Toepper Jacob Toepper Hugo, MN Hugo, MN 2
    9 11 11 Zachery Schreder Zachery Schreder St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    10 7 454 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN -3
    11 15 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN 4
    12 14 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN 2
    13 13 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -
    14 12 21M Bret Masters Bret Masters Crosby, MN Crosby, MN -2
    15 DNF 9 31R Rob Revermann Rob Revermann New London, MN New London, MN -6
    12 Laps

    B Feature 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 14 Brian Schrage Brian Schrage Cresco, IA Cresco, IA 1
    2 4 9 Torey Fischer Torey Fischer West Fargo, ND West Fargo, ND 2
    Top 2 transfer
    3 1 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -2
    4 3 5K Todd Kamish Todd Kamish Lakeville, MN Lakeville, MN -1
    5 14 53C Vince Corbin Vince Corbin Silver Lake, MN Silver Lake, MN 9
    6 13 94 Cory Ziebol Cory Ziebol Cloquet, MN Cloquet, MN 7
    7 5 24T Liz Toepper Liz Toepper Hugo, MN Hugo, MN -2
    8 11 210 Ryan Fletcher Ryan Fletcher Battle Lake, MN Battle Lake, MN 3
    9 DNF 9 27 Darin Patnode Darin Patnode Dundas, MN Dundas, MN -
    10 DNF 6 53 Tianna Mithun Tianna Mithun New Richland, MN New Richland, MN -4
    11 DNF 7 5B Hannah Friendt Hannah Friendt Amery, WI Amery, WI -4
    12 DNF 10 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -2
    13 DNF 12 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -1
    14 DNF 15 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN 1
    DQ 8 55 Brody Shaw Brody Shaw Brownsdale, MN Brownsdale, MN -

    Micro Wing Sprints

    15 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 3
    2 5 7E Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 3
    3 2 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN -1
    4 1 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -3
    5 7 7 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 2
    6 3 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -3
    7 6 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
    8 8 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -
    9 DNF 9 712 emily becker emily becker Cambridge, MN Cambridge, MN -
    10 DNF 12 25 Garrett Tatnell Garrett Tatnell Forest Lake, MN Forest Lake, MN 2
    DNS 11 3 Jack Lobin Jack Lobin Centerville, MN Centerville, MN -
    DNS 10 0 Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -
    2 2 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -
    3 4 7E Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 1
    4 6 7 Ryan Frandsen Ryan Frandsen Owatonna, MN Owatonna, MN 2
    5 DNF 5 0 Paul Wrazidlo Paul Wrazidlo Duluth, MN Duluth, MN -
    6 DNF 3 3 Jack Lobin Jack Lobin Centerville, MN Centerville, MN -3
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN 1
    2 3 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN 1
    3 5 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 2
    4 1 C71 Carter Jensrud Carter Jensrud River Falls, WI River Falls, WI -3
    5 4 712 emily becker emily becker Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    6 6 25 Garrett Tatnell Garrett Tatnell Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
    All transfer

    Modifieds

    30 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
    2 11 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 9
    3 2 12 Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN -1
    4 25 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 21
    5 5 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN -
    6 4 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -2
    7 16 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 9
    8 1 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -7
    9 7 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -2
    10 6 17 Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -4
    11 18 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 7
    12 8 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -4
    13 9 8S Tony Schill Tony Schill Oakdale, MN Oakdale, MN -4
    14 22 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN 8
    15 19 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 4
    16 21 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls, WI River Falls, WI 5
    17 10 6M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -7
    18 17 95 Mark Esala Mark Esala Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -1
    19 13 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI -6
    20 DNF 23 51W J.T. Wasmund J.T. Wasmund Pine Island, MN Pine Island, MN 3
    21 DNF 20 46R Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -1
    22 DNF 14 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND -8
    23 DNF 24 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 1
    24 DNF 15 13L Zachary Schultz Zachary Schultz Watertown, MN Watertown, MN -9
    25 DNF 12 212 Mike Klippenstein Mike Klippenstein Duluth, MN Duluth, MN -13

    Mod Fours

    15 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
    2 3 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
    3 6 16X Jamie Flickinger Jamie Flickinger New London, MN New London, MN 3
    4 1 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -3
    5 12 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI 7
    6 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -2
    7 8 05V Gavin Voss Gavin Voss Laporte, MN Laporte, MN 1
    8 DNF 10 32X Hailey Nohner Hailey Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
    9 DNF 7 07M Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -2
    10 DNF 11 F16 Jordon Magnuson Jordon Magnuson New London, MN New London, MN 1
    11 DNF 2 21 David Fortier David Fortier Ramsey, MN Ramsey, MN -9
    12 DNF 9 60 Maeghan Milz Maeghan Milz Cambridge, MN Cambridge, MN -3

    Super Stocks

    25 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
    2 1 22 Dan Nissalke Dan Nissalke Winona, MN Winona, MN -1
    3 2 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -1
    4 16 0 Brandon Duellman Brandon Duellman St. Charles, MN St. Charles, MN 12
    5 3 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN -2
    6 6 32 Tim Johnson Tim Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
    7 5 18J Willie Johnsen Jr Willie Johnsen Jr Superior, WI Superior, WI -2
    8 13 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 5
    9 8 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN -1
    10 7 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN -3
    11 20 17L Mike Loomis Mike Loomis Columbus, MN Columbus, MN 9
    12 14 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    13 18 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN 5
    14 11 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN -3
    15 9 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD -6
    16 15 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -1
    17 23 36 Darin Meierotto Darin Meierotto Superior, WI Superior, WI 6
    18 24 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN 6
    19 17 24 Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -2
    20 DNF 19 7N Nathan House Nathan House Princeton, MN Princeton, MN -1
    21 DNF 10 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -11
    22 DNF 12 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN -10
    23 DNF 22 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    24 DNF 21 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI -3
    12 Laps

    B Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 1776 Wayne Dean Wayne Dean Strum, WI Strum, WI 3
    2 12 9 Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN 10
    3 3 36 Darin Meierotto Darin Meierotto Superior, WI Superior, WI -
    4 2 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -2
    Top 4 transfer
    5 6 212 Josh Schmit Josh Schmit Princeton, MN Princeton, MN 1
    6 1 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
    7 10 12 David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 3
    8 7 41 Tommy Patton Tommy Patton Clearwater, MN Clearwater, MN -1
    9 11 10 Rich Bishop Rich Bishop Ladysmith, WI Ladysmith, WI 2
    10 9 29G Devin Odegard Devin Odegard Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    11 13 BVC Trevor Voss Trevor Voss Laporte, MN Laporte, MN 2
    12 5 17 Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN -7
    13 DNF 14 82 Kris Peterson Kris Peterson Isanti, MN Isanti, MN 1
    14 DNF 8 81 Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -6

    Latest Photos

    Latest Videos