Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    10/8/2021 - Ogilvie Raceway

    10/8/2021 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Fall Classic presented by FYE Motorsports

    Drivers draw cut off and drivers meeting at 6:15 pm

    Order of Events
    Heats
    Street Stocks (10 Laps)
    Midwest Modifieds (10 Laps)
    Late Models (10 Laps)
    Modifieds (10 Laps)
    Super Stocks (10 Laps)
    USRA Late Models (10 Laps)
    Mod Fours (10 Laps)
    Pure Stocks (8 Laps)
    Hornets (8 Laps)

    Classes

    • Modifieds
    • WISSOTA Modifieds33 entries
    • WISSOTA Midwest Mods73 entries
    • WISSOTA Mod Four18 entries
    • WISSOTA Super Stock51 entries
    • WISSOTA Pure Stock13 entries
    • WISSOTA Street Stock45 entries
    • WISSOTA Late Model33 entries
    • WISSOTA Hornet39 entries
    • USRA Late Models11 entries

    Track Contact

    News

    Full Event Information on MyRacePass

    WISSOTA Modifieds

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
    2 3 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    3 6 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
    4 7 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 3
    5 8 11X Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
    6 2 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -4
    7 9 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN 2
    8 4 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI -4
    9 1 54 Ron German Ron German Stanchfield, MN Stanchfield, MN -8
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
    2 1 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
    3 5 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 2
    4 6 88L Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 2
    5 4 32 Jon Tollakson Jon Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -1
    6 7 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 1
    7 8 25 Jamie Trautner Jamie Trautner Hendrum, MN Hendrum, MN 1
    8 3 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -5
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
    2 7 12A Matt Aukland Matt Aukland Glyndon, MN Glyndon, MN 5
    3 1 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -2
    4 3 46R Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN -1
    5 2 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN -3
    6 4 97L Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN -2
    7 8 88 Tanner Williamson Tanner Williamson Fort Frances, ON Fort Frances, ON 1
    8 5 24JR Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -3
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
    2 1 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
    3 4 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 1
    4 6 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 2
    5 5 5G Scott Greer Scott Greer Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
    6 7 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN 1
    7 8 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 1
    8 2 12 Tony Caissie Tony Caissie Winnipeg, MB Winnipeg, MB -6

    WISSOTA Midwest Mods

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN 3
    2 2 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN -
    3 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
    4 3 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
    5 7 2S Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 2
    6 9 91 Jarrett Carter Jarrett Carter Lisbon, ND Lisbon, ND 3
    7 6 2 Charlie Castle Charlie Castle Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
    8 8 88 Paul Veert Paul Veert Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
    9 10 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 1
    10 1 2D Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -9
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 16 Ryan Savoy Ryan Savoy Superior, WI Superior, WI 4
    2 4 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 2
    3 2 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -1
    4 1 8 Nicholas Krattenmaker Nicholas Krattenmaker Otsego, MN Otsego, MN -3
    5 6 18 Justin Feltus Justin Feltus Warba, MN Warba, MN 1
    6 3 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -3
    7 8 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 1
    8 7 110 Mike Harsh Mike Harsh Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
    DNS 9 210 Ryan Fletcher Ryan Fletcher Battle Lake, MN Battle Lake, MN -
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 33X Justin Froemming Justin Froemming Alexandria, MN Alexandria, MN 3
    2 9 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 7
    3 3 40 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI -
    4 7 29 Alan Farley Alan Farley Rapid City, SD Rapid City, SD 3
    5 5 11 Devyn Weleski Devyn Weleski Blackduck, MN Blackduck, MN -
    6 8 63X Grayson Pratt Grayson Pratt Otsego, MN Otsego, MN 2
    7 6 B37 Tim Borgeson Tim Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI -1
    8 1 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -7
    DNS 2 97II Josh Winsky Josh Winsky Rochester, MN Rochester, MN -
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 2
    2 4 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI 2
    3 6 17K Mason Lesmeister Mason Lesmeister Morris, MN Morris, MN 3
    4 7 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
    5 5 13 Scott Oeltjen Scott Oeltjen Villard, MN Villard, MN -
    6 8 23 Rick Siiter Rick Siiter Esko, MN Esko, MN 2
    7 9 10 Mervin Castle III Mervin Castle III Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
    8 2 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN -6
    9 DNF 1 04N Nick Ayotte Nick Ayotte St. Paul, MN St. Paul, MN -8
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
    2 5 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 3
    3 2 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -1
    4 4 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN -
    5 6 21B Cody Lee Cody Lee Starbuck, MN Starbuck, MN 1
    6 8 57 Corey Storck Corey Storck Morris, MN Morris, MN 2
    7 9 28R Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN 2
    8 3 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -5
    9 7 13B Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -2
    10 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 EZ1 Randy Laage Randy Laage Brooten, MN Brooten, MN 1
    2 5 12M Eric Gadach Eric Gadach New Richmond, WI New Richmond, WI 3
    3 3 68 Todd Duchscherer Todd Duchscherer New Rockford, ND New Rockford, ND -
    4 4 28 Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN -
    5 8 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 3
    6 9 13M John Mueller John Mueller Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 3
    7 6 21O Joel Olson Joel Olson Karlstad, MN Karlstad, MN -1
    8 1 22M Jared Miller Jared Miller Lake George, MN Lake George, MN -7
    9 DNF 7 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -2
    10 Laps

    Heat 7

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 5
    2 2 11S Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    3 5 22T Tyler Kintner Tyler Kintner Hibbing, MN Hibbing, MN 2
    4 9 43K Kaden Blaeser Kaden Blaeser Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 5
    5 3 46J Taylor Jacobson Taylor Jacobson Roseau, MN Roseau, MN -2
    6 7 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 1
    7 4 24T Liz Toepper Liz Toepper Hugo, MN Hugo, MN -3
    8 8 32M Mason Musel Mason Musel Duluth, MN Duluth, MN -
    9 1 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI -8
    10 Laps

    Heat 8

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 16V Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 1
    2 3 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN 1
    3 8 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 5
    4 4 87S Reise Stenberg Reise Stenberg Argusville, ND Argusville, ND -
    5 5 88T Jacob Toepper Jacob Toepper Hugo, MN Hugo, MN -
    6 1 3N Nick Kipka Nick Kipka Foley, MN Foley, MN -5
    7 7 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -
    8 DNF 6 21S Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -2
    DNS 9 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN -

    WISSOTA Mod Four

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN 3
    2 1 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD -1
    3 7 XL1 Chad Funt Chad Funt Hillman, MN Hillman, MN 4
    4 5 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 1
    5 3 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -2
    6 8 5F Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 2
    7 2 5JF Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -5
    8 6 89 Collin Hooth Collin Hooth Millbank,, SD Millbank,, SD -2
    9 9 07 Donald Mead Donald Mead Dayton, MN Dayton, MN -
    All transfer
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -
    2 4 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 2
    3 6 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 3
    4 7 7L Tyler Larson Tyler Larson Kandiyohi, MN Kandiyohi, MN 3
    5 2 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -3
    6 3 6SIX Forrest Foster Forrest Foster Belgrade, MN Belgrade, MN -3
    7 5 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -2
    8 9 F16 Jordon Magnuson Jordon Magnuson New London, MN New London, MN 1
    DNS 8 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -
    All transfer

    WISSOTA Super Stock

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 25 Dylan Nelson Dylan Nelson Merrifield, MN Merrifield, MN 1
    2 1 8 Matthew Larson Matthew Larson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -1
    3 7 18 Kevin Schmidt Kevin Schmidt Becker, MN Becker, MN 4
    4 8 32X Butch Butcher Butch Butcher Carlton, MN Carlton, MN 4
    5 4 7N Nathan House Nathan House Princeton, MN Princeton, MN -1
    6 6 55 Ernest Duckwitz Jr Ernest Duckwitz Jr Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -
    7 DNF 3 10X Josh Schmidt Josh Schmidt Elk River, MN Elk River, MN -4
    8 DNF 9 67 Austin Arbogast Austin Arbogast Huron, SD Huron, SD 1
    9 DNF 5 77J Jim Critser Jim Critser Cyrus, MN Cyrus, MN -4
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 64 Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 3
    2 3 12 Jim Campbell Jim Campbell Two Harbors, MN Two Harbors, MN 1
    3 7 46 Dustin Nelson Dustin Nelson Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
    4 8 3 Nicholas Jacobson Nicholas Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 4
    5 DNF 6 57 Dalton Carlson Dalton Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN 1
    6 DNF 5 982 Aaron Wilson Aaron Wilson Eau Claire, WI Eau Claire, WI -1
    7 DNF 9 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 2
    8 DNF 2 L1 Andrew Johnson Andrew Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -6
    DQ 1 81 Brian Lee Brian Lee Howard Lake, MN Howard Lake, MN -
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 17 Ryan Kostreba Ryan Kostreba Elk River, MN Elk River, MN 1
    2 3 21 Jim Gullikson Jim Gullikson Nowthen, MN Nowthen, MN 1
    3 1 21C Patrick Beeksma Patrick Beeksma Ironwood, MI Ironwood, MI -2
    4 5 3S Ryan Studanski Ryan Studanski Rice, MN Rice, MN 1
    5 9 4E Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN 4
    6 7 11X Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 1
    7 4 33 Austin Niemeyer Austin Niemeyer Brainerd, MN Brainerd, MN -3
    8 6 15F Jeff Flaten Jeff Flaten Hancock, MN Hancock, MN -2
    9 8 71X Travis Scott Travis Scott Montevideo, MN Montevideo, MN -1
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 29F Dave Flynn Dave Flynn Superior, WI Superior, WI 5
    2 2 43 Kyle Matuska Kyle Matuska Stacy, MN Stacy, MN -
    3 3 11A Jordan Henkemeyer Jordan Henkemeyer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN -
    4 5 9 Ronnie Malecki Ronnie Malecki Duluth, MN Duluth, MN 1
    5 4 24L Jase Lien Jase Lien Mora, MN Mora, MN -1
    6 8 20 Jeremy North Jeremy North Huron, SD Huron, SD 2
    7 1 10B Rich Bishop Rich Bishop Ladysmith, WI Ladysmith, WI -6
    8 7 11 Kevin Salin Kevin Salin Iron, MN Iron, MN -1
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 78K Dexton Koch Dexton Koch Becker, MN Becker, MN 5
    2 7 22T Terran Spacek Terran Spacek Phillips, WI Phillips, WI 5
    3 4 77 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 1
    4 5 5 Josh Zimpel Josh Zimpel Braham, MN Braham, MN 1
    5 1 2F Jeffrey Frey Jeffrey Frey Ogilvie, MN Ogilvie, MN -4
    6 8 12D David Dosh David Dosh Brainerd, MN Brainerd, MN 2
    7 DNF 3 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -4
    8 DNF 2 18X Brendon Scott Brendon Scott Osakis, MN Osakis, MN -6
    10 Laps

    Heat 6

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 7 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 6
    2 1 9K Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    3 2 7R Tommy Richards Tommy Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -1
    4 4 1 Karter Reents Karter Reents Glenwood, MN Glenwood, MN -
    5 5 12K Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI -
    6 8 70X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    7 6 7 Joe Miller Joe Miller New Richmond, WI New Richmond, WI -1
    8 DNF 3 24W Chris Wark Chris Wark Zimmerman, MN Zimmerman, MN -5

    WISSOTA Pure Stock

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 7 Mike Schnider Mike Schnider Cameron, WI Cameron, WI 5
    2 1 66 Michael Roth Michael Roth Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
    3 5 AK Mitch Kesan Mitch Kesan Medford, WI Medford, WI 2
    4 3 39 Deryk Weleski Deryk Weleski Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    5 2 88B Brandon Puschinsky Brandon Puschinsky Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    6 4 16R Ashley Robinette Ashley Robinette Pine City, MN Pine City, MN -2
    7 DNF 7 72 Kevin Baumgarner Kevin Baumgarner Deer River, MN Deer River, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 35B Josh Berg Josh Berg Bemidji, MN Bemidji, MN 1
    2 1 16 Cory Jorgensen Cory Jorgensen Duluth, MN Duluth, MN -1
    3 6 57 Austin Carlson Austin Carlson Cohasset, MN Cohasset, MN 3
    4 3 31 Tom Treviranus Tom Treviranus Hawthorne, WI Hawthorne, WI -1
    5 4 32 Margo Butcher Margo Butcher Warba, MN Warba, MN -1
    6 5 62 Joshua Bitker Joshua Bitker Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    All transfer

    WISSOTA Street Stock

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 12X Kurt Becken Kurt Becken Big Lake, MN Big Lake, MN -
    2 4 01 Justin Pogones Justin Pogones Princeton, MN Princeton, MN 2
    3 3 14 Jeremy Castro Jeremy Castro Laurel, MT Laurel, MT -
    4 2 26 Ty Agen Ty Agen Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -2
    5 5 36 Ross Spitzer Ross Spitzer Blooming Prairie, MN Blooming Prairie, MN -
    6 6 55 Thomas Worth Thomas Worth Milaca, MN Milaca, MN -
    7 8 33 Daniel Boissy Daniel Boissy Trego, WI Trego, WI 1
    8 7 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN -1
    9 9 873 Taven Woodie Taven Woodie Milaca, MN Milaca, MN -
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 40 Nick Traynor Nick Traynor Barron, WI Barron, WI 4
    2 3 9 Adam Soltis Adam Soltis Ladysmith, WI Ladysmith, WI 1
    3 6 51 Eric Riley Eric Riley Morris, MN Morris, MN 3
    4 8 1S Scott Bintz Scott Bintz Jamestown, ND Jamestown, ND 4
    5 1 21 Joe Weber Joe Weber Benson, MN Benson, MN -4
    6 7 19C Charlie Shiek Charlie Shiek Foley, MN Foley, MN 1
    7 9 77 Kevin Kraemer Kevin Kraemer Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    8 4 16 Greg Platzer Greg Platzer Robbinsdale, MN Robbinsdale, MN -4
    9 2 37X Quain Busitzky Quain Busitzky Anoka, MN Anoka, MN -7
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 12 Cody Kummer Cody Kummer Medford, WI Medford, WI 1
    2 1 11JR Jeff Ekdahl Jeff Ekdahl Oakdale, MN Oakdale, MN -1
    3 9 10V Justin Vogel Justin Vogel Brooten, MN Brooten, MN 6
    4 3 19 Todd Carter Todd Carter Lisbon, ND Lisbon, ND -1
    5 7 67 Ryan Satter Ryan Satter Dent, MN Dent, MN 2
    6 4 1R Cole Richards Cole Richards Mondovi, WI Mondovi, WI -2
    7 6 7 Caiden Engel Caiden Engel Ladysmith, WI Ladysmith, WI -1
    8 8 71X William Fisher William Fisher Shell Lake, WI Shell Lake, WI -
    9 5 7BR Lucas Boyce Lucas Boyce Hinckley, MN Hinckley, MN -4
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 12K Jay Kesan Jay Kesan Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -
    2 6 14K Russell Kostreba Russell Kostreba Zimmerman, MN Zimmerman, MN 4
    3 8 20 Andrew Hanson Andrew Hanson Iron River, WI Iron River, WI 5
    4 3 T20 Michael Tuma Michael Tuma Weyerhaeuser, WI Weyerhaeuser, WI -1
    5 2 7Z Nick Emon Nick Emon Rapid City, SD Rapid City, SD -3
    6 7 22 Troy Cepak Jr. Troy Cepak Jr. Billings, MT Billings, MT 1
    7 4 5 Brittany Smith Brittany Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -3
    8 5 28C John Current John Current Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    DNS 9 15 Zach Elward Zach Elward Hayfield, MN Hayfield, MN -
    10 Laps

    Heat 5

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 27HP Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 1
    2 4 05 Kyle Howland Kyle Howland Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
    3 6 9K Kolby Kiehl Kolby Kiehl Barron, WI Barron, WI 3
    4 3 22W Jim Williams Jim Williams DeGraff, MN DeGraff, MN -1
    5 7 10 Joe Potter Joe Potter Euclid, MN Euclid, MN 2
    6 8 00 Brandon Corbett Brandon Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
    7 5 38 Thomas O'Brien Thomas O'Brien Webster, WI Webster, WI -2
    8 1 62G Kenny Barber Kenny Barber Starbuck, MN Starbuck, MN -7
    DNS 9 34JR Braden Brauer Braden Brauer Eyota, MN Eyota, MN -

    WISSOTA Late Model

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
    2 5 22 Nick Panitzke Nick Panitzke Lonsdale, MN Lonsdale, MN 3
    3 3 C4 Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
    4 7 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
    5 2 51 Charles Olson Charles Olson Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN -3
    6 4 29K Ryan Kereluk Ryan Kereluk St. Andrews, MB St. Andrews, MB -2
    7 8 44S Sam Zender Sam Zender Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 1
    8 9 2K Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
    9 DNF 6 92 Richard Chasteen Richard Chasteen Elk River, MN Elk River, MN -3
    10 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 7 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 6
    2 4 5E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 2
    3 2 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
    4 1 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -3
    5 6 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN 1
    6 5 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -1
    7 8 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 1
    8 3 7L Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -5
    10 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 1
    2 3 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 1
    3 5 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 2
    4 8 18L Jason Schill Jason Schill Centuria, WI Centuria, WI 4
    5 1 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -4
    6 7 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 1
    7 6 27 Jared Zimpel Jared Zimpel Braham, MN Braham, MN -1
    8 DNF 4 76 Dustin Johanneck Dustin Johanneck Litchfield, MN Litchfield, MN -4
    10 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 7 Harry Hanson Harry Hanson Eveleth, MN Eveleth, MN -
    2 2 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich Minneapolis, MN Minneapolis, MN -
    3 4 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
    4 3 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Fall Creek, WI Fall Creek, WI -1
    5 6 15 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
    6 7 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD 1
    7 8 35 George Ledin Jr George Ledin Jr Britt, MN Britt, MN 1
    8 DNF 5 22E Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -3

    WISSOTA Hornet

    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 10 27R Matt Pederson Matt Pederson Lake Park, MN Lake Park, MN 9
    2 6 17A Jacob Aarhus Jacob Aarhus Canby, MN Canby, MN 4
    3 1 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -2
    4 4 13 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN -
    5 3 37 John Aderman John Aderman Pease, MN Pease, MN -2
    6 7 14A A.J. House A.J. House Cloquet, MN Cloquet, MN 1
    7 2 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -5
    8 9 92X Mark Gangl Mark Gangl Bovey, MN Bovey, MN 1
    9 5 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN -4
    DQ 8 97X Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN -
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 7 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 6
    2 4 23T Anthony Jenson Anthony Jenson Milaca, MN Milaca, MN 2
    3 5 00X Peyton Edelman Peyton Edelman Solway, MN Solway, MN 2
    4 6 16 Brady Albertson Brady Albertson Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
    5 2 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -3
    6 3 2 Kole Kampsen Kole Kampsen Belgrade, MN Belgrade, MN -3
    7 10 0 DeJay Jarecki DeJay Jarecki Ashland, WI Ashland, WI 3
    8 9 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 1
    9 8 00 Bret Thayer Bret Thayer Sartell, MN Sartell, MN -1
    10 1 35 Kage Maciej Kage Maciej Ogilvie, MN Ogilvie, MN -9
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 26H Jenna Hagemann Jenna Hagemann Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
    2 6 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 4
    3 1 21G Paul George Paul George Princeton, MN Princeton, MN -2
    4 9 11 Casey Stremick Casey Stremick Harwood, ND Harwood, ND 5
    5 4 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -1
    6 10 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN 4
    7 DNF 7 23JR Marcus Ammerman Jr Marcus Ammerman Jr Mora, MN Mora, MN -
    8 DNF 2 01 Nathan Kohl Nathan Kohl Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -6
    9 DNF 3 22-0 Nick Rahn Nick Rahn St. Paul, MN St. Paul, MN -6
    10 DNF 8 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -2
    8 Laps

    Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 1
    2 4 92 Payton Asche Payton Asche Granite Falls, MN Granite Falls, MN 2
    3 1 51X Gary Schumacher Gary Schumacher Maplewood, MN Maplewood, MN -2
    4 3 53 Branley Theel Branley Theel Princeton, MN Princeton, MN -1
    5 7 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN 2
    6 8 13X Travis Olafson Travis Olafson Wilton, MN Wilton, MN 2
    7 9 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN 2
    8 DNF 6 27M Katelyn Warner Katelyn Warner Starbuck, MN Starbuck, MN -2
    DQ 5 46 Nate Servaty Nate Servaty Princeton, MN Princeton, MN -

    USRA Late Models

    10 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 77 Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
    2 2 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -
    3 4 50 Gavin Tarras Gavin Tarras New Richmond, WI New Richmond, WI 1
    4 8 73 Larry Fitzsimmons Larry Fitzsimmons East Bethel, MN East Bethel, MN 4
    5 1 LXV Lucas Peterson Lucas Peterson Grand Meadow, MN Grand Meadow, MN -4
    6 9 89 Joe Provinzino Joe Provinzino Chanhassen, MN Chanhassen, MN 3
    7 11 22 Brett Shafer Brett Shafer Menomonie, WI Menomonie, WI 4
    8 7 9K Dylan Kromschroeder Dylan Kromschroeder Cambridge, MN Cambridge, MN -1
    9 10 2 Patrick Kelley Patrick Kelley Forest Lake, MN Forest Lake, MN 1
    10 6 18 Ken Dallman Ken Dallman New Germany, MN New Germany, MN -4
    11 5 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -6
    All transfer

    Latest Photos

    Latest Videos