Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    7/16/2021 - Ogilvie Raceway

    7/16/2021 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Mod Wars with USMTS vs Wissota Modifed

    Drivers Draw Cut off 6:00 pm

    This show will be for National points only for the Wissota classes.
    This will be a draw/redraw event for the heat line up and feature line ups.

    Running order
    Time Trials 6:45 pm
    Heats
    Wissota Midwest Modified
    UMSTS Modified
    Wissota Mod 4
    Wissota Hornets

    B Mains Same Order as Heats

    Features
    Wissota Midwest Modified
    Wissota Mod 4
    Wissota Hornets
    USMTS Modified

    Classes

    • Modifieds45 entries
      • USMTS - United States Modified Touring Series
    • WISSOTA Midwest Mods32 entries
    • WISSOTA Mod Four22 entries
    • WISSOTA Hornet19 entries

    Track Contact

    News

    O'Neil Claims Victory on Night 1 of Mod Wars
    O'Neil Claims Victory on Night 1 of Mod Wars

    Ogilvie, MN (July 16) – Friday night was night one of the Inaugural Mod Wars at Wagamon’s Ogilvie Raceway. 118 drivers signed in for the night which featured WISSOTA Midwest Modifieds, Mod Fours and...

    Full Event Information on MyRacePass

    Modifieds

    35 Laps

    A Feature 1Summit Racing Equipment

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 0 Jake O'Neil Jake O'Neil Tucson, AZ Tucson, AZ 3
    2 8 02 Tanner Mullens Tanner Mullens Wichita, KS Wichita, KS 6
    3 5 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX 2
    4 2 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN -2
    5 7 69 Lucas Schott Lucas Schott Chatfield, MN Chatfield, MN 2
    6 14 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 8
    7 19 4R Dereck Ramirez Dereck Ramirez Woodward, OK Woodward, OK 12
    8 1 12 Jason Hughes Jason Hughes Watts, OK Watts, OK -7
    9 11 4W Tyler Wolff Tyler Wolff Fayetteville, AR Fayetteville, AR 2
    10 22 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 12
    11 23 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 12
    12 6 444 Brooks Strength Brooks Strength Raymond, MS Raymond, MS -6
    13 18 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 5
    14 15 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 1
    15 12 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -3
    16 13 75 Terry Phillips Terry Phillips Springfield, MO Springfield, MO -3
    17 20 21 Jacob Bleess Jacob Bleess Chatfield, MN Chatfield, MN 3
    18 10 33Z Zack VanderBeek Zack VanderBeek New Sharon, IA New Sharon, IA -8
    19 24 65 Tyler Davis Tyler Davis Haysville, KS Haysville, KS 5
    20 9 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN -11
    21 26 2G Brandon Givens Brandon Givens Wichita, KS Wichita, KS 5
    22 27 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 5
    23 25 65X Carlos Ahumada Jr. Carlos Ahumada Jr. El Paso, TX El Paso, TX 2
    24 21 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -3
    25 16 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -9
    26 28 89 J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 2
    27 3 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -24
    28 17 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN -11
    15 Laps

    B Feature 1Real Racing Wheels

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 75 Terry Phillips Terry Phillips Springfield, MO Springfield, MO -
    2 5 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
    3 7 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 4
    4 8 4R Dereck Ramirez Dereck Ramirez Woodward, OK Woodward, OK 4
    5 6 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 1
    Top 5 transfer
    6 3 110 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -3
    7 4 89 J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -3
    8 9 2G Brandon Givens Brandon Givens Wichita, KS Wichita, KS 1
    9 11 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 2
    10 2 49JR. Jake Timm Jake Timm Winona, MN Winona, MN -8
    11 14 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 3
    12 10 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN -2
    13 17 19T James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 4
    14 12 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -2
    15 13 8C Chris Clark Chris Clark Jackson, WY Jackson, WY -2
    16 15 19SB Lance Mari Lance Mari El Centro, CA El Centro, CA -1
    17 16 46 Justin A-Strike Justin A-Strike Elk River, MN Elk River, MN -1
    15 Laps

    B Feature 2Real Racing Wheels

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 1
    2 1 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
    3 3 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
    4 5 21 Jacob Bleess Jacob Bleess Chatfield, MN Chatfield, MN 1
    5 8 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
    Top 5 transfer
    6 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
    7 4 65 Tyler Davis Tyler Davis Haysville, KS Haysville, KS -3
    8 7 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -1
    9 14 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 5
    10 11 87 Darron Fuqua Darron Fuqua Mayetta, KS Mayetta, KS 1
    11 12 65X Carlos Ahumada Jr. Carlos Ahumada Jr. El Paso, TX El Paso, TX 1
    12 10 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -2
    13 15 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 2
    14 9 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -5
    15 13 7J Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN -2
    16 16 28 Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN -
    8 Laps

    Heat 1Simpson Performance Products

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 12 Jason Hughes Jason Hughes Watts, OK Watts, OK -
    2 3 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 1
    3 2 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
    4 5 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
    5 6 21 Jacob Bleess Jacob Bleess Chatfield, MN Chatfield, MN 1
    6 7 2G Brandon Givens Brandon Givens Wichita, KS Wichita, KS 1
    7 4 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN -3
    8 9 65X Carlos Ahumada Jr. Carlos Ahumada Jr. El Paso, TX El Paso, TX 1
    9 8 46 Justin A-Strike Justin A-Strike Elk River, MN Elk River, MN -1
    8 Laps

    Heat 2Fast Shafts

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX -
    2 2 33Z Zack VanderBeek Zack VanderBeek New Sharon, IA New Sharon, IA -
    3 4 75 Terry Phillips Terry Phillips Springfield, MO Springfield, MO 1
    4 5 89 J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 1
    5 3 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -2
    6 9 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 3
    7 6 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD -1
    8 7 7J Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    9 8 28 Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN -1
    8 Laps

    Heat 3Edelbrock

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 444 Brooks Strength Brooks Strength Raymond, MS Raymond, MS -
    2 3 0 Jake O'Neil Jake O'Neil Tucson, AZ Tucson, AZ 1
    3 2 49JR. Jake Timm Jake Timm Winona, MN Winona, MN -1
    4 4 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN -
    5 5 4R Dereck Ramirez Dereck Ramirez Woodward, OK Woodward, OK -
    6 8 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 2
    7 6 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
    8 7 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -1
    9 9 19T James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
    8 Laps

    Heat 4MSD

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 2
    2 4 02 Tanner Mullens Tanner Mullens Wichita, KS Wichita, KS 2
    3 7 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN 4
    4 2 65 Tyler Davis Tyler Davis Haysville, KS Haysville, KS -2
    5 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
    6 9 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 3
    7 5 87 Darron Fuqua Darron Fuqua Mayetta, KS Mayetta, KS -2
    8 8 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -
    9 1 19SB Lance Mari Lance Mari El Centro, CA El Centro, CA -8
    8 Laps

    Heat 5Wrisco Industries

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 69 Lucas Schott Lucas Schott Chatfield, MN Chatfield, MN 2
    2 2 4W Tyler Wolff Tyler Wolff Fayetteville, AR Fayetteville, AR -
    3 6 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 3
    4 4 110 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
    5 8 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
    6 5 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -1
    7 7 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -
    8 9 8C Chris Clark Chris Clark Jackson, WY Jackson, WY 1
    9 1 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN -8

    Qualifying 1

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 1 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN 16.573
    2 3 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 16.632
    3 7 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 16.674
    4 8 12 Jason Hughes Jason Hughes Watts, OK Watts, OK 16.793
    5 2 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 16.856
    6 4 21 Jacob Bleess Jacob Bleess Chatfield, MN Chatfield, MN 16.995
    7 9 2G Brandon Givens Brandon Givens Wichita, KS Wichita, KS 17.079
    8 6 46 Justin A-Strike Justin A-Strike Elk River, MN Elk River, MN 17.147
    9 5 65X Carlos Ahumada Jr. Carlos Ahumada Jr. El Paso, TX El Paso, TX 17.147

    Qualifying 2

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 7 75 Terry Phillips Terry Phillips Springfield, MO Springfield, MO 16.634
    2 3 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN 16.751
    3 1 33Z Zack VanderBeek Zack VanderBeek New Sharon, IA New Sharon, IA 16.770
    4 6 20 Rodney Sanders Rodney Sanders Happy, TX Happy, TX 16.904
    5 4 89 J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 17.115
    6 2 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 17.217
    7 9 7J Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN 17.414
    8 5 28 Josh Backman Josh Backman Alberta, MN Alberta, MN 18.358
    9 8 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 18.358

    Qualifying 3

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 9 19 Dustin Sorensen Dustin Sorensen Rochester, MN Rochester, MN 16.449
    2 2 0 Jake O'Neil Jake O'Neil Tucson, AZ Tucson, AZ 16.489
    3 3 49JR. Jake Timm Jake Timm Winona, MN Winona, MN 16.650
    4 6 444 Brooks Strength Brooks Strength Raymond, MS Raymond, MS 16.689
    5 5 4R Dereck Ramirez Dereck Ramirez Woodward, OK Woodward, OK 16.879
    6 8 11B Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 16.938
    7 1 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI 17.132
    8 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 17.132
    9 7 19T James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN 17.132

    Qualifying 4

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 8 02 Tanner Mullens Tanner Mullens Wichita, KS Wichita, KS 16.679
    2 7 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 16.832
    3 3 65 Tyler Davis Tyler Davis Haysville, KS Haysville, KS 17.049
    4 4 19SB Lance Mari Lance Mari El Centro, CA El Centro, CA 17.060
    5 6 87 Darron Fuqua Darron Fuqua Mayetta, KS Mayetta, KS 17.101
    6 1 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 17.132
    7 2 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN 17.401
    8 9 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 17.493
    9 5 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 17.682

    Qualifying 5

    Finish Start # Competitor Hometown Time
    1 6 110 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 16.796
    2 3 69 Lucas Schott Lucas Schott Chatfield, MN Chatfield, MN 16.807
    3 4 4W Tyler Wolff Tyler Wolff Fayetteville, AR Fayetteville, AR 16.808
    4 2 37X Skeeter Estey Skeeter Estey Kelly Lake, MN Kelly Lake, MN 16.823
    5 8 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI 16.855
    6 5 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 16.894
    7 1 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN 17.490
    8 7 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 17.909
    9 9 8C Chris Clark Chris Clark Jackson, WY Jackson, WY 17.909

    WISSOTA Midwest Mods

    20 Laps

    Midwest Modified Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 4
    2 2 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN -
    3 6 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN 3
    4 3 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -1
    5 1 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -4
    6 16 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI 10
    7 20 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 13
    8 8 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN -
    9 9 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI -
    10 7 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -3
    11 12 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 1
    12 4 25W Dano Ostrander Dano Ostrander Deer Creek, MN Deer Creek, MN -8
    13 17 25 Brandon Hines Brandon Hines Becker, MN Becker, MN 4
    14 13 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -1
    15 19 133 Jon Starnes Jon Starnes Montrose, MN Montrose, MN 4
    16 23 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN 7
    17 24 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN 7
    18 22 23 Rick Siiter Rick Siiter Esko, MN Esko, MN 4
    19 DNF 11 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN -8
    20 DNF 14 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN -6
    21 DNF 15 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -6
    22 DNF 10 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -12
    23 DNF 18 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN -5
    24 DNF 21 15 Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN -3
    12 Laps

    Midwest Modified B Feature

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 15 Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN 3
    2 1 23 Rick Siiter Rick Siiter Esko, MN Esko, MN -1
    3 2 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN -1
    4 5 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN 1
    Top 4 transfer
    5 9 19 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 4
    6 8 03X Bob Carver Jr Bob Carver Jr New Richmond, WI New Richmond, WI 2
    7 3 91 Douglas Toepper Douglas Toepper Forest Lake, MN Forest Lake, MN -4
    8 7 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN -1
    9 11 13H Kevin Hautala Kevin Hautala Zimmerman, MN Zimmerman, MN 2
    10 10 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -
    11 DNF 12 97 Caden Neisius Caden Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
    12 DNF 6 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -6
    8 Laps

    Midwest Modified Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 1
    2 7 25W Dano Ostrander Dano Ostrander Deer Creek, MN Deer Creek, MN 5
    3 3 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI -
    4 4 3P David Pixley David Pixley East Bethel, MN East Bethel, MN -
    5 5 25 Brandon Hines Brandon Hines Becker, MN Becker, MN -
    Top 5 transfer
    6 1 23 Rick Siiter Rick Siiter Esko, MN Esko, MN -5
    7 6 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN -1
    8 8 03X Bob Carver Jr Bob Carver Jr New Richmond, WI New Richmond, WI -
    8 Laps

    Midwest Modified Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN 4
    2 1 17 Ashley Mehrwerth Ashley Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -1
    3 4 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
    4 8 11X Austin Chyba Austin Chyba Browerville, MN Browerville, MN 4
    5 7 14L Ben Lewis Ben Lewis Ham Lake, MN Ham Lake, MN 2
    Top 5 transfer
    6 2 12 Matt Dickey Matt Dickey Shakopee, MN Shakopee, MN -4
    7 6 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN -1
    8 3 19 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -5
    8 Laps

    Midwest Modified Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
    2 5 L1 Shane Howell Shane Howell Buffalo, MN Buffalo, MN 3
    3 6 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 3
    4 7 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN 3
    5 2 133 Jon Starnes Jon Starnes Montrose, MN Montrose, MN -3
    Top 5 transfer
    6 4 91 Douglas Toepper Douglas Toepper Forest Lake, MN Forest Lake, MN -2
    7 8 97 Caden Neisius Caden Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
    8 3 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN -5
    8 Laps

    Midwest Modified Heat 4

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -
    2 5 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
    3 4 2 Scott Splittstoesser Scott Splittstoesser Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 1
    4 3 40JR Tyler Vernon Tyler Vernon Mason, WI Mason, WI -1
    5 6 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
    Top 5 transfer
    6 7 15 Cole Neisius Cole Neisius Hastings, MN Hastings, MN 1
    7 2 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN -5
    8 8 13H Kevin Hautala Kevin Hautala Zimmerman, MN Zimmerman, MN -

    WISSOTA Mod Four

    15 Laps

    Wissota Mod 4 Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN -
    2 9 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 7
    3 2 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
    4 3 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN -1
    5 5 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -
    6 10 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN 4
    7 7 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -
    8 14 17S Patrick Specht Patrick Specht Brainerd, MN Brainerd, MN 6
    9 11 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN 2
    10 6 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN -4
    11 4 1 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -7
    12 15 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 3
    13 8 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN -5
    14 17 X5 Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 3
    15 19 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 4
    16 20 15C Cody Mason Cody Mason Verndale, MN Verndale, MN 4
    17 18 69 Brandon Warzecka Brandon Warzecka Garrison, MN Garrison, MN 1
    18 DNF 12 5JF Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -6
    19 DNF 16 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -3
    20 DNF 22 32X Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 2
    21 DNF 13 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -8
    DNS 21 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN -
    8 Laps

    Wissota Mod 4 Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 5 Robert Holtquist Robert Holtquist Milbank, SD Milbank, SD 1
    2 1 04 Tommy Pogones Tommy Pogones Princeton, MN Princeton, MN -1
    3 7 5H Dustin Holtquist Dustin Holtquist St. Cloud, MN St. Cloud, MN 4
    4 4 31J Jordan Fischer Jordan Fischer Ogilvie, MN Ogilvie, MN -
    5 3 15H Connor Hass Connor Hass Cambridge, MN Cambridge, MN -2
    6 8 17 David Slovick David Slovick Elk River, MN Elk River, MN 2
    7 5 69 Brandon Warzecka Brandon Warzecka Garrison, MN Garrison, MN -2
    8 DNF 6 8R Josh Litzau Josh Litzau Atwater, MN Atwater, MN -2
    All transfer
    8 Laps

    Wissota Mod 4 Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 TB81 Tommy Bawden Tommy Bawden Clear Lake, MN Clear Lake, MN 4
    2 1 37 Dean Larson Dean Larson Pennock, MN Pennock, MN -1
    3 7 89 Chris McClain Chris McClain Mora, MN Mora, MN 4
    4 4 N88 Gerrald Nohner Gerrald Nohner Onamia, MN Onamia, MN -
    5 6 17S Patrick Specht Patrick Specht Brainerd, MN Brainerd, MN 1
    6 3 30 Dean Shaver Dean Shaver Leonard, MN Leonard, MN -3
    7 2 5F Nicole Feda Nicole Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -5
    All transfer
    8 Laps

    Wissota Mod 4 Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 6 16 Skyler Smith Skyler Smith Bemidji, MN Bemidji, MN 5
    2 2 1 Nick McCann Nick McCann Brainerd, MN Brainerd, MN -
    3 4 30K Keith Roush Keith Roush Pillager, MN Pillager, MN 1
    4 5 5JF Jonathen Feda Jonathen Feda Bemidji, MN Bemidji, MN 1
    5 7 32X Andrew Kresal Andrew Kresal Milaca, MN Milaca, MN 2
    6 3 X5 Brian Feda Brian Feda Bemidji, MN Bemidji, MN -3
    7 1 15C Cody Mason Cody Mason Verndale, MN Verndale, MN -6
    All transfer

    WISSOTA Hornet

    15 Laps

    Wissota Hornets Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 9 199 Nate Servaty Nate Servaty Princeton, MN Princeton, MN 8
    2 1 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN -1
    3 3 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN -
    4 7 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN 3
    5 6 11 Jesse Turnvall Jesse Turnvall North Branch, MN North Branch, MN 1
    6 5 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN -1
    7 11 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 4
    8 2 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -6
    9 4 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -5
    10 19 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN 9
    11 8 23JR Marcus Ammerman Jr Marcus Ammerman Jr Mora, MN Mora, MN -3
    12 12 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -
    13 10 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN -3
    14 15 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN 1
    15 16 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN 1
    16 13 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN -3
    17 DNF 14 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN -3
    18 DNF 17 13 Bret Thayer Bret Thayer Sartell, MN Sartell, MN -1
    19 DNF 18 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -1
    8 Laps

    Wissota Hornet Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 7 199 Nate Servaty Nate Servaty Princeton, MN Princeton, MN 6
    2 6 11 Jesse Turnvall Jesse Turnvall North Branch, MN North Branch, MN 4
    3 1 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -2
    4 5 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN 1
    5 3 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN -2
    6 2 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -4
    7 DNF 4 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -3
    All transfer
    8 Laps

    Wissota Hornet Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN -
    2 4 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    3 6 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN 3
    4 5 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 1
    5 3 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN -2
    DNS 2 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Wissota Hornet Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 3
    2 6 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 4
    3 2 23JR Marcus Ammerman Jr Marcus Ammerman Jr Mora, MN Mora, MN -1
    4 3 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -1
    5 1 17B Rachel Boston Rachel Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -4
    6 5 13 Bret Thayer Bret Thayer Sartell, MN Sartell, MN -1
    All transfer

    Latest Photos

    Latest Videos