Ogilvie Raceway

    Architech Mechanical
    Coors Light
    Daves Floor Sanding
    DN Trucking
    East Central
    EBS
    Engine Tech
    Grand Casino
    HJort
    IBEW
    ISLE
    JPW Concept Engines
    Loffler
    Minnesota Equipment
    NAPA
    Novus Glass
    Olson Power Equipment
    Pepsi
    Pine Tech Community College
    Plunketts
    Rock Auto
    Septic Check
    Spire Credit Union
    Structural Buildings
    Twisted Tea
    Wagamon Brothers
    Wissota
    Bill Jerkowski Real Estate
    2nd Generation Chimney
    6/19/2021 - Ogilvie Raceway

    6/19/2021 - Ogilvie Raceway

    Ogilvie, MN

    Sprint Car Special

    Order of Events
    Heat Races
    UMSS Wing Sprints
    Hornets
    MPS 360 Sprints
    Vintage Modified
    UMSS Traditional Sprints
    MN Micro Sprints
    Vintage Full Body

    Feature Races
    Vintage Modified
    UMSS Traditional Sprints
    MPS 360 Sprints
    Vintage Full Body
    UMSS Wing Sprints
    MN Micro Sprints
    Hornets

    Classes

    • Micro Wing Sprints14 entries
    • 360 Sprints - Winged18 entries
      • Midwest Sprint Touring Series,Midwest Power Series
    • WISSOTA Hornet20 entries
    • UMSS Winged Sprints21 entries
    • UMSS Traditional Sprints23 entries
    • Limited Sprints - Winged
      • Upper Midwest Sprint Car Series

    Track Contact

    Full Event Information on MyRacePass

    Micro Wing Sprints

    15 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 4J Joe Snow Joe Snow Zimmerman, MN Zimmerman, MN 1
    2 5 18 Tyler Rabenberg Tyler Rabenberg Princeton, MN Princeton, MN 3
    3 6 6 Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN 3
    4 4 M12 Zack Nelson Zack Nelson Glencoe, MN Glencoe, MN -
    5 1 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN -4
    6 9 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 3
    7 3 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN -4
    8 14 7 Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 6
    9 8 10D Domnick Crocker Domnick Crocker Fargo, ND Fargo, ND -1
    10 13 60 Kyle Crowe Kyle Crowe Harris, MN Harris, MN 3
    11 11 87L Shawn Lukaswicz Shawn Lukaswicz Ogilive, MN Ogilive, MN -
    12 DNF 7 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN -5
    13 DNF 10 26 Kendra Pickett Kendra Pickett Colfax, WI Colfax, WI -3
    DNS 12 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 4J Joe Snow Joe Snow Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    2 4 18 Tyler Rabenberg Tyler Rabenberg Princeton, MN Princeton, MN 2
    3 3 6 Mark Martin Mark Martin Mahtomedi, MN Mahtomedi, MN -
    4 5 24 Cole Elton Cole Elton Dalbo, MN Dalbo, MN 1
    5 7 60 Kyle Crowe Kyle Crowe Harris, MN Harris, MN 2
    6 6 26 Kendra Pickett Kendra Pickett Colfax, WI Colfax, WI -
    7 DNF 2 87L Shawn Lukaswicz Shawn Lukaswicz Ogilive, MN Ogilive, MN -5
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 99 Mason Seubert Mason Seubert Welch, MN Welch, MN 4
    2 6 B26 Charles Bragg Charles Bragg Bock, MN Bock, MN 4
    3 4 M12 Zack Nelson Zack Nelson Glencoe, MN Glencoe, MN 1
    4 2 10D Domnick Crocker Domnick Crocker Fargo, ND Fargo, ND -2
    5 3 25A Ashley Williams Ashley Williams Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -2
    6 7 7 Ryan Erickson Ryan Erickson Princeton, MN Princeton, MN 1
    7 1 8N Noah Berglund Noah Berglund Isanti, MN Isanti, MN -6
    All transfer

    360 Sprints - Winged

    25 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 14B Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 3
    2 5 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN 3
    3 10 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND 7
    4 7 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 3
    5 14 9N Wade Nygaard Wade Nygaard Grand Forks, ND Grand Forks, ND 9
    6 18 22 Kaleb Johnson Kaleb Johnson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 12
    7 12 20 Brant O'Banion Brant O'Banion Parker, SD Parker, SD 5
    8 6 14 Jody Rosenboom Jody Rosenboom Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA -2
    9 1 24T Christopher Thram Christopher Thram Sanborn, MN Sanborn, MN -8
    10 9 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI -1
    11 13 13MJ Brandon Halverson Brandon Halverson Jackson, MN Jackson, MN 2
    12 DNF 3 36 James Broty James Broty Lonsdale, MN Lonsdale, MN -9
    13 DNF 16 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN 3
    14 DNF 17 83 Sam Henderson Sam Henderson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD 3
    15 DNF 15 16 Rob Rawson Rob Rawson Big Lake, MN Big Lake, MN -
    16 DNF 11 15C Carter Chevalier Carter Chevalier Andover, MN Andover, MN -5
    17 DNF 2 34DD Tim Kaeding Tim Kaeding San Jose, CA San Jose, CA -15
    18 DNF 8 18 Tyler Rabenberg Tyler Rabenberg Princeton, MN Princeton, MN -10
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 24T Christopher Thram Christopher Thram Sanborn, MN Sanborn, MN 1
    2 4 14 Jody Rosenboom Jody Rosenboom Rock Rapids, IA Rock Rapids, IA 2
    3 6 14B Brooke Tatnell Brooke Tatnell San Souci, NSW San Souci, NSW 3
    4 3 20 Brant O'Banion Brant O'Banion Parker, SD Parker, SD -1
    5 1 16 Rob Rawson Rob Rawson Big Lake, MN Big Lake, MN -4
    6 DNF 5 22 Kaleb Johnson Kaleb Johnson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -1
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 36 James Broty James Broty Lonsdale, MN Lonsdale, MN -
    2 2 20G Chris Graf Chris Graf Glencoe, MN Glencoe, MN -
    3 3 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI -
    4 4 15C Carter Chevalier Carter Chevalier Andover, MN Andover, MN -
    5 5 13MJ Brandon Halverson Brandon Halverson Jackson, MN Jackson, MN -
    6 6 91A Reed Allex Reed Allex St. Cloud, MN St. Cloud, MN -
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 1 34DD Tim Kaeding Tim Kaeding San Jose, CA San Jose, CA -
    2 4 4J Lee Grosz Lee Grosz Watertown, SD Watertown, SD 2
    3 3 11M Brendan Mullen Brendan Mullen Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
    4 6 18 Tyler Rabenberg Tyler Rabenberg Princeton, MN Princeton, MN 2
    5 5 9N Wade Nygaard Wade Nygaard Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
    6 2 83 Sam Henderson Sam Henderson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -4

    WISSOTA Hornet

    15 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 10 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 9
    2 8 22 Matthew Dittman Matthew Dittman Lake Lillian, MN Lake Lillian, MN 6
    3 2 37 John Aderman John Aderman Pease, MN Pease, MN -1
    4 6 11 Jesse Turnvall Jesse Turnvall North Branch, MN North Branch, MN 2
    5 3 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN -2
    6 7 13 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN 1
    7 5 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -2
    8 13 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 5
    9 12 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 3
    10 9 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN -1
    11 4 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN -7
    12 16 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN 4
    13 19 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN 6
    14 15 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN 1
    15 11 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -4
    16 DNF 14 23JR Marcus Ammerman Jr Marcus Ammerman Jr Mora, MN Mora, MN -2
    DNS 20 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN -
    DNS 17 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -
    DNS 18 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -
    DQ 1 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN -
    8 Laps

    Wissota Hornet Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 37 John Aderman John Aderman Pease, MN Pease, MN 3
    2 3 24 Marcus Ammerman Marcus Ammerman Mora, MN Mora, MN 1
    3 7 11 Jesse Turnvall Jesse Turnvall North Branch, MN North Branch, MN 4
    4 8 37C Colton Trembath Colton Trembath Pease, MN Pease, MN 4
    5 9 59F Zachary Furbur Zachary Furbur Royalton, MN Royalton, MN 4
    6 5 85 Emily Acciari Emily Acciari Milaca, MN Milaca, MN -1
    7 DNF 2 73 Payson Patrin Payson Patrin Milaca, MN Milaca, MN -5
    8 DNF 10 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN 2
    9 DNF 1 11PX Presley Patrin Presley Patrin Milaca, MN Milaca, MN -8
    DNS 6 377 Ella Sparks Ella Sparks Braham, MN Braham, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Wissota Hornet Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 14 Justin Schelitzche Justin Schelitzche Chaska, MN Chaska, MN 1
    2 6 22 Matthew Dittman Matthew Dittman Lake Lillian, MN Lake Lillian, MN 4
    3 5 13 Mac Johnston Mac Johnston Rush City, MN Rush City, MN 2
    4 1 11A Jamie Ammerman Jamie Ammerman Mora, MN Mora, MN -3
    5 8 37A Alex Aderman Alex Aderman Big Lake, MN Big Lake, MN 3
    6 10 89J Randy Jacoboski Randy Jacoboski Mora, MN Mora, MN 4
    7 9 OK Joseph Wilber Joseph Wilber Foreston, MN Foreston, MN 2
    8 7 23JR Marcus Ammerman Jr Marcus Ammerman Jr Mora, MN Mora, MN -1
    9 4 34 William Masurka William Masurka Mora, MN Mora, MN -5
    10 3 15 Megan Ammerman Megan Ammerman Mora, MN Mora, MN -7
    All transfer

    UMSS Winged Sprints

    20 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI 3
    2 2 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN -
    3 8 33 Trevor Reding Trevor Reding Chisago City, MN Chisago City, MN 5
    4 3 13 Patrick Heikkinen Patrick Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN -1
    5 9 15E Caley Emerson Caley Emerson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 4
    6 15 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 9
    7 11 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN 4
    8 16 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN 8
    9 1 73 Johnny Parsons III Johnny Parsons III Owatonna, MN Owatonna, MN -8
    10 12 2V Chris Vogel Chris Vogel Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN 2
    11 17 34DD Brady Donnohue Brady Donnohue Circle Pines, MN Circle Pines, MN 6
    12 6 57 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -6
    13 10 55V DJ Vadnais DJ Vadnais Cambridge, MN Cambridge, MN -3
    14 14 2J John Lowe John Lowe Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
    15 DNF 7 P1 Mark Chevalier Mark Chevalier Blaine, MN Blaine, MN -8
    16 DNF 13 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -3
    17 DNF 5 07 Owen Carson Owen Carson sumerset, WI sumerset, WI -12
    DNS 21 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN -
    DNS 20 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN -
    DNS 19 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    DQ 18 61 Jeff Kirchner Jeff Kirchner East Bethel, MN East Bethel, MN -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 07 Owen Carson Owen Carson sumerset, WI sumerset, WI 1
    2 1 73 Johnny Parsons III Johnny Parsons III Owatonna, MN Owatonna, MN -1
    3 4 33 Trevor Reding Trevor Reding Chisago City, MN Chisago City, MN 1
    4 5 55V DJ Vadnais DJ Vadnais Cambridge, MN Cambridge, MN 1
    5 6 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
    6 3 61 Jeff Kirchner Jeff Kirchner East Bethel, MN East Bethel, MN -3
    DNS 7 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 3 13 Patrick Heikkinen Patrick Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN 2
    2 2 57 Ryan Buck Ryan Buck Columbus, MN Columbus, MN -
    3 6 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 3
    4 5 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN 1
    5 4 2J John Lowe John Lowe Zimmerman, MN Zimmerman, MN -1
    6 7 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN 1
    DNS 1 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 5 50 Chase Viebrock Chase Viebrock New Richmond, WI New Richmond, WI 4
    2 1 P1 Mark Chevalier Mark Chevalier Blaine, MN Blaine, MN -1
    3 4 15E Caley Emerson Caley Emerson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
    4 3 2V Chris Vogel Chris Vogel Cottage Grove, MN Cottage Grove, MN -1
    5 2 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -3
    6 DNF 7 34DD Brady Donnohue Brady Donnohue Circle Pines, MN Circle Pines, MN 1
    DNS 6 63 Todd Hansen Todd Hansen Shoreview, MN Shoreview, MN -
    All transfer

    UMSS Traditional Sprints

    20 Laps

    A Feature 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 54 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 1
    2 7 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN 5
    3 6 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
    4 4 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN -
    5 5 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN -
    6 10 19 Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA 4
    7 12 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN 5
    8 14 15E Caley Emerson Caley Emerson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 6
    9 3 65 Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN -6
    10 8 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN -2
    11 9 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN -2
    12 19 38 Allen Stettner Allen Stettner Hastings, MN Hastings, MN 7
    13 11 12 Johnny Parsons III Johnny Parsons III Owatonna, MN Owatonna, MN -2
    14 13 20L Lucas Logue Lucas Logue Rush City, MN Rush City, MN -1
    15 15 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    16 16 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN -
    17 20 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN 3
    18 17 5 Troy Gessner Troy Gessner St Cloud, MN St Cloud, MN -1
    19 22 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
    20 DNF 1 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN -19
    21 DNF 21 77E Bob Englund Bob Englund Bradford, MN Bradford, MN -
    DNS 18 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN -
    DNS 23 76 Kevin Bertram Kevin Bertram Osceola, WI Osceola, WI -
    8 Laps

    Heat 1

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 2 54 Cam Schafer Cam Schafer Little Canada, MN Little Canada, MN 1
    2 1 7 Scott Brandt Scott Brandt Andover, MN Andover, MN -1
    3 4 99 Bryan Roach Bryan Roach Welch, MN Welch, MN 1
    4 5 19 Jori Hughes Jori Hughes Redondo Beach, CA Redondo Beach, CA 1
    5 7 87 Mike Mueller Mike Mueller Oak Grove, MN Oak Grove, MN 2
    6 3 30M Chris Lewis Chris Lewis Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -3
    7 8 609 Casey Lang Casey Lang Linwood, MN Linwood, MN 1
    8 6 38 Allen Stettner Allen Stettner Hastings, MN Hastings, MN -2
    All transfer
    8 Laps

    Heat 2

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 69S Jon Lewerer Jon Lewerer Andover, MN Andover, MN 3
    2 3 93 Brad Peterson Brad Peterson Lake Elmo, MN Lake Elmo, MN 1
    3 1 12 Johnny Parsons III Johnny Parsons III Owatonna, MN Owatonna, MN -2
    4 6 3K Jeremy Kerzman Jeremy Kerzman Grey Eagle, MN Grey Eagle, MN 2
    5 5 15E Caley Emerson Caley Emerson Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
    6 2 3 Ryan Johnson Ryan Johnson East Bethel, MN East Bethel, MN -4
    7 7 77E Bob Englund Bob Englund Bradford, MN Bradford, MN -
    DNS 8 76 Kevin Bertram Kevin Bertram Osceola, WI Osceola, WI -
    All transfer
    8 Laps

    Heat 3

    Finish Start # Competitor Hometown +/-
    1 4 46H Ken Hron Ken Hron Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 3
    2 6 65 Luke Nellis Luke Nellis Forest Lake, MN Forest Lake, MN 4
    3 5 6 Jake Kouba Jake Kouba Farmington, MN Farmington, MN 2
    4 3 20L Lucas Logue Lucas Logue Rush City, MN Rush City, MN -1
    5 7 11 Jesse Grife Jesse Grife Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
    6 1 5 Troy Gessner Troy Gessner St Cloud, MN St Cloud, MN -5
    7 DNF 2 92 Danny Wait Jr Danny Wait Jr Cohasset, MN Cohasset, MN -5
    All transfer

    Latest Photos

    Latest Videos